انواع-ترمووود

انواع ترمووود و آشنایی با کارکردهای آن در مکان‌های مختلف

در سال‌های اخیر استفاده از چوب در معماری بسیار بیشتر از گذشته شده است. از چوب معمولا برای نمای ساختمان، دکوراسیون داخلی، کفپوش و … استفاده می‌شود. در واقع چوب یک عنصر کاملا طبیعی است به همین دلیل استفاده از آن در دکوراسیون داخلی و خارجی بسیار خاص و زیبا جلوه می‌کند. در سال‌های اخیر چوب‌هایی به اسم ترمووود وارد بازار شدند و طرفداران بسیار زیادی را به خود جلب کرد. در ادامه این مقاله شما را با ترمووود، کاربردهای آن و انواع ترمووود آشنا خواهیم کرد. بنابراین در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ترمووود-چیست

ترمووود چیست؟

در گذشته هم انسان‌ها از چوب برای مصارف مختلفی استفاده می‌کردند. به عبارت دیگر چوب جزو اولین مواد طبیعی در اختیار انسان بوده است که از برای کشاورزی، ساخت خانه و … استفاده می‌کردند. اما استفاده از چوب به صورت کاملا خام باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل لانه گزینی حشرات، پوسیدگی، ماندگاری کوتاه، جذب رطوبت و … را به دنبال داشته است. اما با گذشت زمان انسان‌ها متوجه این موضوع شدند که با حرارت دادن چوب می‌توان مقاومت چوب را تا حد زیادی بالا برد و چوب ترمووود یکی از این چوب‌ها است که از طریق فرآیند حرارت دادن ماندگاری و مقاومت بالایی بدست آورده می‌شود و در واقع همین مسئله باعث شده است انواع ترمووود طرفداران زیادی را جذب کند.

چوب ترمووود چگونه فرآوری می‌شود؟

همان طور که به این موضوع اشاره کردیم، از زمان‌های قدیم انسان‌ها دریافتن که حرارت دادن به چوب سبب افزایش مقاومت و ماندگاری در آن خواهد شد. امروزه موفق شده‌ایم این فرآیند را با بازدهی هر چه بیشتر، به نحو موثرتر و با کنترل لحظه‌ای حرارت دهیم. در فرآیند تولید چوب ترمووود، با استفاده از حرارت در غیاب اکسیژن یا با استفاده از بخار آب، چوب تا حدود ۱۸۵ الی ۲۱۵ درجه سانتی گراد حرارت داده می‌شود. از آن جایی که در فرآیند تولید انواع ترمووود هیچ گونه ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود  ترمووود یک نوع چوب کاملا طبیعی است. فرآیند تولید ترمووود در سه مرحله کلی تقسیم می‌شود، در ابتدا چوب به سرعت تا دمای ۱۰۰ درجه گرم می‌شود و سپس دما را به‌ آرامی تا ۱۳۰ درجه بالا می‌برند. در این مرحله رطوبت چوب تقریبا به صفر می‌رسد و همزمان بخار آب که وارد مخزن می‌شود، از متلاشی شدن چوب جلوگیری می‌کند. در واقع تقویت چوب در مرحله دوم فرآیند چوب صورت می‌گیرد که با توجه به میزان استحکام مورد نظر، دما تا ۱۸۵ درجه بالاتر رفته و چوب ۲ تا ۴ ساعت حرارت می‌بیند. در این زمان بخار آب از سوختن چوب و هرگونه تغییر شیمیایی چوب جلوگیری می‌کند. مرحله سوم یا همان مرحله آخر، زمان آب پاشیدن بر روی چوب است که همزمان با خنک کردن چوب، رطوبت آن را در حد ۴ درصد حفظ می‌کند.

پیشنهاد مشاهده: چگونگی تولید ترمووود و فرآوری آن

از چوب ترمووود در چه مکان‌هایی می‌توانیم استفاده کنیم؟

مرحله فرآیند انواع ترمووود و افزایش میزان مقاومت آن این امکان را به ما می‌دهد تا بتوانیم از چوب ترمووود در مکان‌های مختلفی استفاده کنیم. به طور کلی استفاده از چوب ترمووود شامل دو دسته می‌شود، دکوراسیون داخلی و دکوراسیون خارجی.

استفاده از انواع ترمووود در نمای داخلی

ظاهر زیبای ترموود و همچنین مقاومت این نوع چوب باعث شده است که بسیاری از طراحان از این نوع چوب برای دکوراسیون داخلی منزل نیز استفاده کنند. از پراستفاده‌ترین کاربردهای این نوع چوب در دکوراسیون داخلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
استفاده از ترمووود در کفپوش‌ها
استفاده از ترمووود در سونا بخار
استفاده از ترمووود در وسایل منزل
استفاده از ترمووود در نرده‌های پله
و …
لازم به ذکر است که در هنگام خرید ترمووود دقت کنید که رنگ‌های مختلفی از این نوع چوب در بازار موجود است. اگر چه این نوع چوب عموما توسط کارخانه‌ها رنگ نمی‌شوند اما میزان حرارت دهی و نوع چوبی که مورد استفاده قرار می‌گیرد در نتیجه رنگ نهایی ترموود موثر است. بنابراین بهتر است بگوییم هر چقدر میزان حرارت دادن به چوب بیشتر باشد رنگ تیره‌تری بدست خواهد آمد. البته در مواردی طبق سفارش خود مشتریان ممکن است چوب ترمووود را رنگ بزنند که خود رنگ آمیزی چوب، همان طور که در بسیاری از مقالاتمان به این نکته اشاره کردیم سبب افزایش استحکام و ماندگاری چوب خواهد شد. به علاوه رنگ آمیزی چوب سبب جلا دهی به شکل ظاهری چوب می‌شود. اما لازم است بدانید، چوب ترمووود در صورتی که هیچ رنگ آمیزی روی آن صورت نگرفته باشد به مرور زمان به سمت رنگ نقره‌ای خواهد رفت که البته این رنگ هم طرفداران بسیاری دارد.

نمای-خارجی-ترموود

استفاده از انواع ترمووود در نمای خارجی

به دلیل مقاومتی که چوب ترمووود در مقایسه با سایر چوب‌ها دارد از ترمووود در موارد بسیاری از دکوراسیون خارجی نیز استفاده می‌شود. به طور کلی عمده‌ترین استفاده ترمووود در نمای ساختمان است. اغلب از چوب کاج برای ترمووود نما استفاده می‌شود. موارد قابل استفاده از ترمووود برای دکوراسیون خارجی شامل:
استفاده از ترمووود در سقف بالکن
کفپوش کردن آلاچیق
استفاده از ترمووود برای روف گاردن
نمای ساختمان
نرده‌های بالکن
و …

پیشنهاد مشاهده: نمای چوب ترمووود و نحوه محافظت از آن

مزایای استفاده از انواع ترمووود

از آن جایی که چوب یک عنصر طبیعی است و حس خوبی را به انسان القا می‌کند، امروزه به یک رقیب قدرتمند برای همتایان خود تبدیل شده است و بسیاری از افراد ترجیح می‎‌دهند به جای استفاده از مواد شیمیایی مانند بتن، آجر، فولاد و … از این ماده طبیعی استفاده نمایند. البته لازم به ذکر است انواع چوب اگر از لحاظ شیمیایی تغییر داده شوند دیگر طبیعی نیستند اما جالب است بدانید در طی فرآیند ترمووود به جز استفاده از حرارت هیچ گونه ماده شیمیایی دخالت ندارد و این یکی از عواملی مهمی است که باعث افزایش طرفداران ترمووود شده است. امروزه با توجه به آلودگی‌های محیط زیست، طبیعی بودن مصالح ساختمانی به یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب چوب تبدیل شده است. در ادامه به مهم‌ترین مزایای انواع ترمووود نسبت به سایر چوب‌ها اشاره خواهیم کرد.
۱- نمای ترمووود مقاومت و استحکام زیادی در برابر شرایط جوی مانند گرما، سرما و رطوبت دارد.
۲- نصب و اجرای ترمووود نما نسبت به سایر موارد دیگر هزینه کمتری دارد.
۳- در فرآیند تولید ترمووود نه از مواد شیمیایی استفاده می‌شود و نه به محیط زیست صدمه می‌زند و عمده چوب‌ها از جنگل‌های مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
۴- به دلیل مراحل فرآیندی که چوب انواع ترمووود طی می‎‌کند، رطوبت به میزان چشم گیری از بافت ترمووود خارج می‌شود و همین مورد باعث افزایش مقاومت ترمووود در برابر فرسایش و پوسیدگی می‌شود.
۵- به دلیل خروج رطوبت از بافت ترمووود، این چوب‌ها تغییر اندازه کمتری پیدا می‌کنند که این مورد در دراز مدت بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
۶- به دلیل فرآیندی که روی ترمووود صورت گرفته است در برابر شرایط بیرون از ساختمان بسیار مقاوم‌تر سایر چوب‌های غیر فرآوری شده هستند.
۷- نصب چوب ترمووود بسیار سریع و آسان انجام می‌شود، چرا که چوب در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی دیگر سبک‌تر است و به راحتی نیز قابلیت جداسازی را داشته همچنین ترمووود قابل شستشو و تعمیر است.
۸- علاوه بر نصب آسان انواع ترمووود، به دلیل این که چوب یک عایق خوب صوتی است اگر از آن برای محیط بیرونی استفاده کنید آلودگی صوتی محیط را کمتر احساس خواهید کرد.
۹- زمانی که شما از ترمووود برای دکوراسیون داخلی و یا خارجی استفاده می‌کنید، باید خیالتان از بابت عدم نفوذ کپک زدگی، لانه گزینی حشرات، موریانه‌ها و … راحت باشد.
۱۰- میزان انقباض و انبساط در چوب‌های فرآوری شده ترمووود به دلیل کاهش میزان رطوبت از سایر چوب‌های معمولی کمتر است.

انواع ترمووود

انواع ترمووودها با توجه به ویژگی‌هایی که دارند به دو دسته  Thermo-S و Thermo-D تقسیم می‌شوند.
Thermo-S
حرف S در  Thermo-s مخفف کلمه  Stability به معنای مقاومت و پایداری است. این گروه از ترمووودها حدود ۶ تا ۸ درصد با توجه به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد خواهند داد. حداکثر دمای لازم برای تولید این گروه از ترمووودها دمای ۱۹۰ درجه سانتی گراد است. (۱۸۵ درجه برای چوب‌ها و ۱۹۰ درجه سانتی گراد برای نرم چوب‌ها). انواع ترمووود در کلاس s با توجه به استاندارد EN311 در رده ۳ از نظر مقاومت و دوام در برابر شرایط طبیعی قرار می‌گیرند.

Thermo-D
حرف D در Thermo-D مخفف کلمه Durability به معنی دوام و ماندگاری است. این گروه از ترمووودها در حدود ۵ تا ۶ درصد با توجه به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد خواهند داد. حداکثر دمای لازم برای تولید این گروه از ترمووودها حدود ۲۱۲ درجه سانتی ‌گراد است. (۲۰۰ درجه سانتی گراد برای سخت چوب‌ها و ۲۱۲ درجه سانتی گراد برای نرم چوب‌ها)
تولید چوب ترمووود از نظر کلاس (ترمووود S یا ترمووود D ) از هر دو نوع چوب ( چوب سخت یا چوب نرم) امکان پذیر است. دمای پخت انواع ترمووود و نیز مدت نگهداری چوب در آن دما علاوه بر نقش تعیین کننده‌ای که در کلاس ( S یا D) انواع ترمووود دارند بر روی ظاهر چوب نیز تاثیر فراوانی می‌گذارد.

نکات مهمی که در استفاده از ترمووود باید رعایت کرد

چوب‌های حرارت دیده شده نباید در تماس مستقیم با زمین باشند. همچنین استفاده از ترمووود در دیوارهای باربر چندان پیشنهاد نمی‌شود. و انواع ترمووود با کیفیت درجه ۳ امکان موریانه زدگی وجود دارد. بنابراین بهتر است هنگام خرید هر نوع چوبی از کیفیت بالای آن اطمینان حاصل کنید. در ادامه قصد دارم به چند سوال پر تکرار مشتریان درباره‌ی انواع ترمووود پاسخ دهم.

ترمووود-فضای-خارجی

آیا استفاده از ترمووود در فضای بیرون نیاز به مراقبت دارد؟

بله، اگر چه دوام ترمووود نسبت به سایر چوب‌ها بیشتر است اما باید این نکته را در نظر بگیرید که ترمووود هم مانند چوب‌‌های معمولی دیگر اگر تحت مراقبت و بازبینی باشد عمر طولانی و با کیفیت‌تری خواهد داشت. ترمووودها هم در معرض آفتاب و اشعه ماورا بنفش به مرور زمان دچار رنگ پریدگی ( رنگ مایل به خاکستری) می‌شوند. به همین دلیل با مراقبت می‌توان از آسب دیدن چوب جلوگیری کرد. برای این کار پیشنهاد می‌شود از رنگ‌ها و روغن‌هایی که نسبت به اشعه خورشید مقاوم هستند استفاده شود. این رنگ‌ها و یا رزین‌ها می‌توانند به شکل مات یا شفاف بوده و ترکیبات شیمیایی آن‌ها بر پایه آب یا روغن است. پیشنهاد ما به شما این است که برای انتخاب رنگ پوشش و نگهداری آن حتما با تولید کننده ترمووود و یا تولید کننده رنگ مشورت شود.

آیا ترمووود تشدید آلرژی و حساسیت می‌شود؟

آزمایش‌ها و تست‌های گوناگونی صورت گرفته است که نتیجه آن‌ها ثابت کرده است ترمووود هیچ گونه ماده شیمیایی از خود متصاعد نمی‌کند. ولی این امکان وجود دارد که بعضی از افراد بوی ترمووود برایشان مطبوع نباشد. که البته لازم به ذکر است بوی ترمووود به مرور زمان کمتر می‌شود مگر این که از نزدیک استشمام شود.

چگونه از کم رنگ‌تر شدن ترمووود جلوگیری کنیم؟

اگر بخواهیم رنگ قهوه‌ای تیره چوب ترمووود حفظ شود و از آن محافظت کنیم، باید بعد از تمییز کردن سطح ترمووود از گرد و غبار، یک لایه پرایمر روی سطح چوب ایجاد کنیم و سپس دو لایه روغن چوب روی پرایمر اجرا کنیم. بهتر است این کار را هر دو سال تکرار کرد تا رنگ چوب به صورت دائمی حفظ شود. البته لازم است برای اطلاعات از ترمووود خریداری شده و نحوه نگهداری آن حتما از تولید کنندگان ترمووود مشورت بگیرید تا به بهترین شکل راهنمایی شوید.

پیشنهاد مشاهده: خدمات بازسازی رنگ چوب و ترمووود

آیا از چوب همه درختان می‌شود برای ترمووود استفاده کرد؟

خیر، برای تولید ترمووود نمی‌توان از تمام چوب‌های درختان استفاده کرد. برای تولید ترمووود عموما از چوب درخت‌هایی مانند، چوب درخت کاج، نوئل، صنوبر، توس و کبوده از گونه درختان نرم چوب و چوب درختان راش، بلوط،زبان گنجشک یا ون (چوب عش) از گونه درختان سخت چوب استفاده می‌شود.

رطوبت-ترموود

آیا ترمووود رطوبت را جذب می‌کند؟

همان طور که پیش‌تر هم به این موضوع اشاره کردیم، چوب ترمووود به دلیل مراحل فرآیند رطوبت بسیار کمتری نسب به چوب‌های معمولی دارد. بیشترین احتمال جذب رطوبت در ترمووودها از قسمت پروفیل‌ها صورت می‌گیرد به همین دلیل باید از این قسمت ترمووود به خوبی محافظت کرد و حتما توسط رنگ و یا روغن چوب پوشش داده شود. میزان رطوبت نسبی ترمووود نسبت به هر نوع دیگری از جمله چوب اشباع بین  ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر است. پایین بودن رطوبت ترمووود باعث می‌شود که آسیب‌ها و حرکت‌های ناشی از رطوبت در انواع ترمووود به شدت کاهش یابد.

اگر شما هم قصد استفاده از انوع ترمووود را برای زیبایی بخشیدن به دکوراسیون داخلی و خارجی محیط مد نظرتان را دارید، می‌توانید همین الان با متخصصین ماهر تهران وود تماس بگیرید و با دریافت مشاوره کاملا رایگان از راهنمایی‌های آن‌ها بهره‌مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *