ترکیب‌های رنگ چوب

ترکیب های رنگ چوب در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی

با ظهور طراحان خوش ذوق امروزه شاهد استفاده از انواع چوب در دکوراسیون داخلی منازل هستیم. استفاده کردن از چوب در منازل بسیار جذاب و زیبا است. اما چیزی که شاهده آن هست استفاده نادرست از ترکیب های رنگ چوب در منازل هستیم. در این مقاله سعی کرده‌این کمی تخصصی‌تر به انتخاب و ترکیب رنگ چوب بپردازیم.

چوب‌هایی با رنگ گردویی روشن برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه

این چوب نسبت به چوب‌های دیگر رنگ روشن‌تری دارد. اگر شما قصد دارید که فضای منزل شما زیادی تاریک به نظر نرسد این رنگ چوب می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. فقط به این نکته توجه کنید که همه‌ی چوب‌ها دارای بافت سنگینی هستند در نتیجه نمی‌شود از هر نوع پارچه یا رنگ فرشی استفاده کنید.

برای چوب‌هایی به رنگ گردویی می‌توانید از ترکیب های رنگ‌ چوب روشن‌تر برای اجزای بزرگتر استفاده کنید مانند رنگ سفید. یادتان باشد وقتی از چوب‌های گردویی رنگ روشن در سطح بزرگ مانند کف فضاهای داخلی استفاده می‌کنید، فضای به همان بزرگی سقف‌ها هستند که آن‌ها هم باید رنگ روشنی مانند رنگ سفید داشته باشند تا به تعادل برسند.

حتما ببینید: آشنایی با انواع رنگ چوب

رنگ کفپوش چوبی

 

انتخاب رنگ کفپوش‌ها

شما می‌توانید رنگ کفپوش‌ها را متفاوت از المان‌های چوبی انتخاب کنید. لازم نیست که تمام المان‌های چوبی و رنگ چوب کفپوش‌ها کاملا شبیه به هم باشند. به طور مثال شما می‌توانید از کفپوش‌های به رنگ روشن‌تر استفاده کنید در حالی که دیگر عناصر چوبی موجود در دکوراسیون شما به تیره‌تر هستند.

برای زیبا‌تر شدن دکوراسیون داخلی شما می‌توانید از چوب‌های طرح‌دار استفاده کنید که البته اگر هم کفپوش‌ها و هم المان‌های دیگر دارای یک طرح چوب مشابه ولی با رنگ‌های متفاوت‌ باشند، زیبایی دکوراسیون شما را چند برابر زیباتر خواهد کرد.

 

استفاده از رنگ چوب ماهگونی در دکوراسیون منزل

این چوب‌ها معمولا رنگی شبیه به قرمز تیره دارند. و وقتی شما از چنین رنگ چوبی برای دکوراسیون داخلی خانه استفاده می‌کنید باید این نکته را هم در نظر بگیرید که خود چوب، نور را جذب می‌کند و باعث می‌شود فضا تیره‌تر به نظر برسد. در نتیجه در استفاده از این نوع رنگ چوب بهتر است از ترکیب‌های رنگ‌ خیلی روشن‌تر استفاده کنید.

همچنین باید در نظر بگیرید که از مواد و مصالحی که کنار این رنگ چوب استفاده می‌کنید دارای بافت سبک‌تر نسبت به چوب باشند تا فضا دگیر و بسته به نظر نیاید. بهترین رنگی که در کنار رنگ چوب ماهگونی می‌توانید استفاده کنید رنگ سفید است. الته لازم است به نکته‌ای اشاره کنم که در هنگام استفاده از رنگ چوب در در فضاهای کوچک بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده کرد.

اما هنگام انتخاب رنگ چوب در فضاهای بزرگ‌تر مانند پذیرایی می‌توانید از رنگ‌های تیره‌تر نیز استفاده کنید. در فضاهای بزرگ شما می‌توانید از رنگ چوب‌های مختلف استفاده کنید تا فضا جذاب‌تر به نظر برسد.

مثلا برای کفپوش‌ها می‌توانید از چوب‌های بلوطی روشن یا چو‌ب‌های ونگه استفاده کنید، در کابینت‌‌ها از رنگ چوب ماهگونی و صفحه‌ی روی میز کانتر را روشن‌تر انتخاب کنید.

پارتیشن‌بندی با چوب

پارتیشن بندی با چوب‌های عمودی می‌تواند یک ایده‌ی زیبا در طراحی دکوراسیون داخلی شما باشد. این نوع پارتیشن هم نقش دیوار را ایفا می‌کند و هم می‌تواند مانند مجموعه‌ای از المان‌ها عمل کند و به فضای داخلی بافت دهد. می‌توانید در انتخاب رنگ چوب پارتیشن، بسته به نوع و رنگ‌بندی دکوراسیون داخلی منزلتان از رنگ‌های مختلف مانند روشن استفاده کنید.

 

رنگ چوب گردویی تیره

 

چوب‌هایی به رنگ گردویی تیره در طراحی دکوراسیون داخلی

این نوع چوب از زیباترین انواع ترکیب های رنگ چوب هستند. که می‌توان از آن‌ها برای طراحی دکوراسیون منزل استفاده کرد.  این چوب دارای رگه‌های تیره و روشن در سطوح خود است که به جذابیت آن چندین برابر افزوده است و باعث شده‌ است بسیار زیباتر به نظر برسد.

همچنین لازم به ذکر است که این چوب دارای سه طیف روشن، میانه و تیره است که می‌توان با توجه به طراحی دکوراسیون داخلی از آن استفاده کرد. همان طور که بالاتر هم به آن اشاره کردیم چوب، جذب کننده‌ی نور است و این خاصیت در رنگ چوب‌های تیره بیشتر است در نتیجه فضای داخلی کم نورتر به نظر می‌رسد.

پس لازم است اگر از این رنگ چوب در کف‌ها استفاده کردید، عناصر اطراف آن حتما از رنگ‌های روشن باشند. به طور مثال اگر علاقه داشتید که کف آشپزخانه از رنگ چوب گردویی تیره استفاده کنید، لازم است رنگ کابینت‌ها روشن‌تر باشند مثلا به رنگ سفید، تا کلیت فضای داخلی را تحت تاثیر قرار دهد و برای از بین بردن یکنواختی فضا می‌توانید از وجود وسایل دکوری با رنگ‌های جذاب و هیجان انگیز مانند قرمز یا نارنجی استفاده کنید.

چوب‌های به رنگ بلوطی در طراحی دکوراسیون منزل

چوب‌های به رنگ بلوطی دارای رنگ خاص می‌باشند، که استفاده از این رنگ چوب می‌توانید جذابیت فضا را چندین برابر کند. ترکیب این نوع رنگ چوب با عناصر رنگ روشن که در کنار آن استفاده شود نه تنها دلگیر نیست بلکه بسیار فضا را زیبا و دلباز می‌کند. استفاده از رنگ‌های روشن و رنگ معجزه‌گر سفید در مرز تلاقی چوب‌ها با یکدیگر است که باعث افزایش جذابیت فضا می‌شود.

حتما ببینید: طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

 

رنگ چوب در طراحی دکوراسیون خارجی

با وجود مصالح ساختمانی مدرن، ساختمان‌های چوبی هنوز هم جزو علایق بسیاری از افراد است. چوب ماده‌ی سازگار با محیط زیست است که متاسفانه بر اثر عوامل محیطی مانند گرد و غبار، باران و برف، اشعه‌ی نور خورشید در طی مدت زمان دچار تخریب می‌شود. استفاده از  رنگ چوب در نما باعث افزایش مقاومت آن و همچنین زیبایی بخشیدن به چوب می‌شود.

 

دکوراسیون خارجی

 

ویژگی‌های رنگ چوب

سطوح چوبی فرآوری نشده، به مرور و با گذشت زمان دچار تیرگی و تخریب می‌شوند. رنگ کاری‌های محافظ برای نمای نماهای چوبی سبب طولانی‌تر شدن عمر ساختمان می‌شود. بسیاری از خانه و تمام سازه‌های چوبی بعد از رنگ شدن تا سال‌ها زیبا و سالم می‌مانند.

برای استفاده از انواع رنگ چوب در نماها باید موارد زیر را در نظر بگیرید:
مقاومت در برابر سرما
دوام رنگدانه‌های رنگ
مقاومت در برابر رطوبت
نفوذ پذیری بخار بالا
چسبندگی خوب ( در واقع به چسبندگی سطح چوب اشاره شده است)
مقاومت در برابر سایش
مقابله با تشکیل قارچ

8 نکته‌ی مهم ترکیب های رنگ چوب برای نمای ساختمان

1- باید به این موضوع توجه کنیم که خانه از چه نوع چوبی ساخته شده است. و رنگ زدن نما در چه شرایط آب و هوایی قرار خواهد گرفت و همچنین اندازه‌گیری منطقه‌ای که باید رنگ شود، در انتخاب نوع رنگ به شما کمک خواهد کرد.

2- دیوارهای قدیمی حتی بعد از پولیش ممکن است دچار شکافت‌هایی باشند که این امر در نتیجه‌ی نهایی تاثیر خواهد گذاشت. شما می‌توانید برای یک دست کردن سطح آن‌ها از کاغذ سنباده استفاده کنید تا کاملا سطح یک دستی به وجود آید.

3- در نظر داشته باشید که رنگ یک ماده‌ی شیمیایی است حتما از چشم، پوست و دستگاه تنفسی خود مراقبت کنید. در فروشگاهایی که متریال و مواد اولیه برای چوب یا انواع رنگ چوب فروخته می‌شود، دستگاه تنفس و عینک وجود دارد که حتما هنگام رنگ زدن از این موارد استفاده کنید.

4-  برای تعمیرات مکرر لازم است سطح تمیز شود. برای این که رنگ کاملا برروی چوب بنشیند، لازم است اولین لایه‌ی آغازگر کاملا خشک شده باشد و سپس سراغ مرحله بعدی بروید.

حتما ببینید :رنگ چوب و ترموود فضای خارجی

5- در انتخاب قلم مو دقت کنید، قلم موهایی که دارای موهای کوتاه هستند برای صطوح صاف و قلم‌هایی که دارای موهای بلند هستند برای سطوح چوبی با بافت عمیق‌تر مناسب هستند. معمولا برس‌ها از الیاف مصنوعی و یا مو طبیعی درست می‌شوند.

6-  هنگام کار، به شما پیشنهاد می‌کنم که از برس‌های دارای مو طبیعی استفاده کنید چرا که برای هر سطحی مناسب هستند. برای کار با نمای بیرونی خانه بهتر است یک قلم مو به عرض 100 میلی متر خریداری کنید.

7- داشتن برس هنگام رنگ‌کاری خوب است اما از داشتن غلطک غافل نشوید. غلتک‌های پهن برای مناطق پهن و بزرگ ایده‌آل است. این ابزار همچنین هنگام نقاشی دیوارهای خشن مفید است. به طور مثال هنگام رنگ زدن مجدد بهتر از از یک غلطک خوب و مناسب استفاده کنید.

 

غلطک‌ رنگ

 

8-  باقیمانده‌ی رنگ چوب خود را دور نریزید! این کار غیر منطقی خواهد بود چرا که اگر رنگ به درستی نگه‌داری شود بارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین نکته در نگه‌داری رنگ، تمییز کردن لبه‌های آن است چرا که اگر این کار را انجام ندهید بعدا قادر به باز کردن در رنگ نخواهید بود. رنگ‌ها را در اتاقی با اختلاف دمای زیاد نگه‌داری نکنید. مهم است که محیطی را برای نگه‌داری رنگ انتخاب کنید که خشک و تاریک باشد.

 پرتکرارترین سوالات شما در رابطه با رنگ چوب

با پیشرفت تکنولوژی در صنعت چوب و طراحی چوب، تنوع اجرای آن نیز بالا رفته است و رنگ چوب باعث شده است طرح‌های زیباتری بر روی چوب‌ها ایجاد نماید. در میان سوال‌های متفاوتی در زمینه رنگ چوب پرسیده می‌شود که ما در ادامه‌ی این مقاله سعی کرده‌ایم به آن‌ها پاسخ دهیم.

چگونه رنگ چوب‌های قهوه‌ای به سفید تغییر داده می‌شوند؟

برای این لازم است در ابتدا کلیه‌ی یراق آلات مصنوعات چوب را کاملا باز کنید سپس با کمک سریش و آب بتونه تهیه کنید، سپس آن را به نقاط آسب دیده بزنید و پوشش دهید بعد از آن که خشک شد می‌توانید با استفاده از سنباده سطوح آن را صاف کنید.

در مرحله‌ی بعدی قادر خواهید بود یک لایه آستری بر روی سطح چوب بزنید. سپس در صورت نیاز مجدد به بتونه کاری بپردازید و با دوباره با سنباده سطح آن را کاملا صاف کنید.

در این مرحله هم نیاز است که لایه‌ی آستری را مجددا تکرار کنید در نهایت شما به یک سنباده نرم نیاز دارید تا سطح چوب کاملا تمیز و یکدست شود. در این مرحله می‌توانید از رنگ سفید فوری برای سطح چوب استفاده کنیدو در نهایت برای دوام رنگ از رنگ پلی استر سفید برای برای پوشش دادن استفاده کنید.

 

وسایل زینتی چوبی

 

ترکیب های رنگ چوب مناسب برای کارهای زینتی چیست؟

برای رنگ کاری کارهای زینتی چوبی می‌توانید از کلیر، سیلر و نیم پلی استر استفاده کنید البته نیاز به ذکر است که استفاده از نیم پلی استر باعث افزایش مقاومت سطح پوشش داده می‌شود که البته کار با آن آسان‌تر است.

 

چگونه رنگ گردویی را با کمک شاپان درآوریم؟

اگر تمایل دارید که رنگ چوب‌های خود را که روشن هستند به تیره تبدیل کنید می‌توانید از شاپان استفاده کنید. لازم است این محصول را در ابتدا با کمی بنزین رقیق کرد و در جهت الیاف ور رگه‌های چوب با یک دستمال تمیز بکشید.

 

چگونه از زرد شدن رنگ‌های مثل سیلر جلوگیری کنیم؟

در بسیاری از مقالات به این موضوع اشاره کردیم که چوب‌ها به مرور زمان تغییر رنگ خواهند داد. از طرفی رنگ‌هایی مانند پلی استر و سیلر در عین شفافیتی که دارند دارای زردی هستند، برای برطرف کردن زردی می‌توانید از چند قطره رنگ فوری آبی را با نیم پلی استر مخلوط کنید این باعث افزایش مقاومت رنگ چوب و همچنین برطرف شدن زردی رنگ خواهد شد.

 

روش جلوگیری از موریانه خوردگی چیست؟

اولین کاری که در این زمینه برای جلوگیری از موریانه خوردگی باید انجام دهید، تهیه‌ی سریش، مل، خاک اره و چسب چوب است از تمامی این مواد بتونه درست کنید و آن را به نواحی آسب دیده بزنید. به طوری که کاملا آن را پوشش دهد.

لازم است گفته شود که این نوع بتونه خود رنگ بوده است و نیاز به رنگ کردن چوب نیست. با پوششی که از طریق این کار انجام می‌دهید تمامی حفره‌ها‌ی ایجاد شده در اثر موریانه از بین خواهد رفت. بهتر است بعد از اتمام مرحله‌ی بتونه کاری و سنباده زنی از یک پوشش سیلر نیز استفاده کنید.

 

چگونه از نیم پلی استر بدون کمپرسور استفاده کنیم؟

در جواب این سوال می‌توانید از بطری‌های شیشه پاک کن استفاده کنید. لازم است در ابتدا داخل ظرف تینر فوری بریزید و سپس آن را خالی کنید. چندین بار این کار را انجام دهید تا کاملا فضای داخلی ظرف و محل اسپری تمیز شود.

سپس با رقیق کردن رنگ نیم پلی استر و با استفاده از هاردنر می‌توانید لایه‌ی بسیار نازکی را بر روی سطح بپاشید، سپس کمی به چوب استراحت دهید و مجددا این کار را تکرار کنید. این کار تنها برای میزان کم رنگ و سطوح کوچک کار می‌باشد. در هر صورت برای کارهای بزرگ استفاده از کمپرسور لازم و ضروری است.

 

 

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی‌هایی تخصصی‌تر در رابطه با ترکیب های رنگ چوب می‌توانید همین الان از طریق راه‌های ارتباطی زیر با دریافت مشاوره‌ی کاملا رایگان با متخصصین تهران وود تماس بگیرید.

 

[av_buttonrow alignment=’center’ button_spacing=’5′ button_spacing_unit=’px’ av_uid=’av-ljqki’ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”]
[av_buttonrow_item label=’تماس با ما’ link=’tel:09121234811′ link_target=” size=’large’ label_display=” title_attr=” icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-h5ysa’]
[/av_buttonrow]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و قیمت