چوب ترموود

چند دانستنی مهم در رابطه با چوب ترمووود که بهتر است بدانید

احتمال زیاد شما هم تصمیم به استفاده از چوب ترمووود برای محل کار یا زندگی‌تان گرفته‌اید. ام چیزی که از چوب ترموو شنیده‌اید بسیار مبهم و مختصر بود است. مثلا شاید برای شما سوال باشد که از ترمووود در چه مکان‌هایی می‌شود استفاده کرد؟ مزایای استفاده از چوب ترمووود چیست؟ ماندگاری این نوع چوب چه میزان است و نوع تولید آن به چه صورت است؟ آیا از مواد شیمیایی در فرآیند تولید این چوب استفاده شده یا خیر؟ و هزاران سوال دیگر. در این مقاله ما سعی کرده‌ایم به طور دقیق جواب سوال‌های شما عزیزان را بدهیم و کاربردهای این نوع چوب را برای شما بازگو کنیم. پس در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه‌ی ترمووود

چوب یکی از اولین موادی است که به طور طبیعی و به شکل فراوان از همان ابتدا در دسترس بشر بوده است. از این رو استفاده از چوب در تاریخ، به زمان‌های خیلی دور برمی‌گردد. با این که انسان‌های اولیه زندگی خود را در غار شروع کردند ولی از چوب برای مصرف بسیاری از امورات خود مانند گرم شدن استفاده می‌کردند. قرن‌ها است که در تجربیات بشر ثابت شده است، سوزاندن سطح چوب مقاومت آن را افزایش می‌دهد پس می‌توان از چوب حرارت داده شده برای در فضای بیرونی استفاده کرد.
ترمووود یا همان چوب ترموو، چوب طبیعی می‌باشد که که بر اثر فرآیند حرارت تغییر پیدا می‌کند. چون این چوب حرارت دیده است با نام ترموود شناخته می‌شود. چوب ترموو جایگزین مناسبی برای چوب‌های اشباع شده می‌باشد، زیرا هیچ گونه ضرر و زیانی برای محیط زیست ندارد. اصلاح چوب با استفاده از حرارت دارای مزایای بسیار زیادی می‌باشد که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

فرآوری ترمووود

ترمووود چگونه فرآوری می‌شود؟

در اولین مرحله چوب در دمای بسیار بالایی ۲۲۰ درجه سانتی گراد حرارت می‌بینید به طوری که قبل از مرحله سوختن، این دما کاهش پیدا می‌کند و چوب سرد می‌شود. دمای زیاد وارد شده به چوب، ساختار شیمیایی چوب را تغییر می‌دهد در نتیجه خواص آن نیز تغییر می‌کند. این تغییرات در چوب سبب افزایش مقاومت و استحکام چوب و همچنین باعث افزایش خاصیت قایقی چوب می‌شود. در طی این فرآوری، چوب ترمووود تغییر رنگ می‌دهد و به رنگ قهوه‌ای تیره مبدل می‌گردد. اما لازم به ذکر است که اگر چوب ترموو بدون هیچ نوع پوششی در معرض آفتاب قرار بگیرد، به مرور رنگش به خاکستری مایل به نقره‌ای تبدیل می‌گردد که البته این رنگ جذاب هم طرفداران زیادی دارد. فرآیند ترموو کردن چوب، روش‌های مختلفی دارد که در آن‌ها از بخار آب، روغن و … استفاده میگردد. ولی تمامی این مراحل در سه پروسه، خشک‌ کردن، حرارت دادن و خنک کردن مشترک می‌باشند.

۳ ویژگی مهم و مشترک چوب‌های ترموو

مقاوم در برابر پوسیدگی و حشرات
به دلیل شکستن و تجزیه‌ی سلول‌ها اللخصوص زنجیره‌ی قندی، کیفیت این نوع چوب بسیار بالا رفته و در نتیجه منبعی برای تغذیه حشرات و یا حتی رشد باکتری و قارچ‌ها نخواهند بود ضمن این که مقاومت آن‌ها در برابر پوسیدگی نیز افزایش می‌یابد.

یکنواختی و فاقد صمغ
هنگامی که الوارهای چوب تحت فرآیند تولید قرار می‌گیرند، رزین و مواد مضر آن مانند فرمالدیدها حذف می‌گردند. باکتری‌ها از بین می‌روند در نتیجه سبب تولید چوبی می‌شوند که استریل و خالص است برای مصارف داخلی و بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با ایجاد رنگی یکنواخت در سراسر چوب ترموو زیبایی منحصر به فردی به خود می‌گیرد.

دوام بالا و ثبات ابعاد
پس از صیقل دادن سطح چوب با استفاده از حرارت، میزان رطوبت چوب ۴ الی ۶ درصد کاهش می‌یابد. و چوب دارای ویژگی به نام تعادل رطوبتی می‌گردد. که در نتیجه، جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب در محیط به شدت کاهش پیدا می‌کند. که این امر مهم تاثیر بسزایی بر روی ثبات ابعاد، کاهش ترک خوردگی و افزایش قابل ملاحضه‌ای از خواص عایق بودن ترمووود ایجاد خواهد کرد.

حتما ببینید: مزایای و ویژگی‌های ترمووود

خصوصیات ترموود برای استفاده در محوطه

فرآیند تولید باعث ایجاد تغییراتی شیمیایی و ساختاری در چوب می‌شود. بنابراین برخی از ویژگی‌های آن را تغییر می‌دهد. برخی از عواملی که باعث علاقه‌ی بسیاری از افراد در استفاده از این نوع چوب در محیط بیرونی شده است شامل موارد زیر است.

افزایش عمر و ماندگاری
همان طور که در قسمت‌های قبل هم به آن اشاره کردیم وقتی چوب با گرما فرآوری شود، طول عمر آن افزایش پیدا می‌کند. البته این موضوع بستگی به میزان حرارت و گرمایی دارد که به چوب وارد می‌شود اما به طور کلی هر چقدر دمای وارد شده بیشتر باشد، ماندگاری آن نیز افزایش می‌یابد.

مناسب طرفداران محیط زیست
چوب نرمی که در ترموود استفاده می‌شود، از جنگل‌های دارای مجوز PEFC صادر می‌شوند. و از آن جایی که هیچ گونه مواد شیمیایی در حین تولید در آن استفاده نمی‌شود، ترموود را تبدیل به یک ماده‌ی سازگار با محیط زیست تبدیل کرده است.

قابل بازیافت
از آن جایی که چوب برگرفته از طبیعت است و نه تولید شده از طریق مواد شیمیایی به راحتی قابل بازیافت شدن است. اما طبق خاصیتی که چوب ترموو دارد و فرآیند تولید آن، همان طور که پیش‌تر بازگو کردیم هیچ گونه ماده‌ی شیمیایی در تولید آن دخالت نمیگردد در نتیجه این چوب نسبت به سایر چوب‌های فرآوری شده قابل بازیافت‌تر خواهد بود.

طراحی دکوراسیون داخلی

استفاده از ترمووود برای دکوراسیون داخلی

چوب ماده‌ی مهم و قابل استفاده‌ای در معماری و طراحی محسوب می‌شود علاوه بر این، یک عنصر با قابلیت فراوان برای استفاده در دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید. چوب یک متریال همه کاره و انعطاف پذیر متناسب با همه‌ی سبک‌ها است. از سبک مدرن، کلاسیک، روستایی گرفته تا بسیاری از سبک‌های هنری کاربرد دارد. برای استفاده از قابلیت‌های بیشتر چوب در دکوراسیون خانگی پیشنهاد می‌شود از ترمووود استفاده کنید تا چوب معمولی. حتما از خودتان می‌پرسید در دکوراسیون خانگی استفاده از چوب ترموو با چوب‌های دیگر چه فرقی دارد؟ حتما به این موضوع توجه کنید که در طی تولید چوب ترموو از هیچ گونه‌ای مواد شیمیایی استفاده نشده است در نتیجه برای مصارف داخلی خانگی و محیط زندگی انسان‌ها بسیار بهتر از سایر چوب‌های دیگر است. به خصوص کودکان و سایر افرادی که به مواد شیمیایی حساسیت دارند استفاده از این نوع چوب توصیه می‌شود. مزیت مهم دیگر ترمووود این است که این نوع چوب نسبت به سایر چوب‌های دیگر حدود ۵۰ درصد رطوبت کمتری دارد پس درنتیجه دچاره کپک زدگی، رشد قارچ‌ها و محلی برای لانه گزینی سایر حشرات و موجودات زنده نخواهد بود. این محصول مقاومت بسیار بیشتری نسبت به سایر چوب‌ها دارد و حتی پس از سال‌ها اندازه و شکل آن تغییر نخواهد کرد. همچنین ترمووود به دلیل مراحل فرآیند تولیدی که دارد بسیار سبک‌تر از چوب‌های دیگر است. شما می‌توانید از ترموود به صورت گسترده یا تلفیقی در کفپوش‌ها، سقف خانه و یا بخشی از دیوار خانه از آن استفاده کنید.

حتما ببینید: طراحی دکوراسیون آشپزخانه با استفاده از ترمووود

تمام مواردی که در این قسمت درباره‌ی مزایای استفاده از ترموود در دکوراسیون داخلی اشاره کردیم باعث شده است ترمووود کاربرد گسترده‌ای در دکوراسیون داخلی پیدا کند. به به طور مختصر بعضی از این موارد کاربردی را برای شما عزیزان نام می‌بریم تا شما هم بتوانید برای طراحی دکوراسیون داخلی محل زندگی‌تان از آن‌ها استفاده نمایید:
فلاور باکس
پارتیشن جدا کننده
میز عسلی
نرده‌های پله‌ها
میز جلو مبلی
کفپوش داخلی
دیوارهای خانه
فضا سازی داخل تراس یا روف گادن
فضای سونا
انواع سرویس خواب کودکان و نوجوانان

تعمیر و نگه‌داری ترمووود

از آن‌جا که طی فرآیند تولیدی که چوب ترموو دارد، پیش بینی می‌شود ماندگاری طولانی مدتی داشته باشد. این نوع چوب لزوما نیلز به ترمیم سطحی نخواهد داشت. برخی از افراد بنا به سلیقه خودشان و غنی سازی رنگ ترمووود، یک تخته، لکه یا رنگ به چوب خود اضافه می‌کنند. اما همان طور که بارها گفته‌ایم اگر چوب ترموود بدون هیچ گونه رنگ بر سطح و ترمیمی بماند، به صورت کاملا طبیعی به یک رنگ خاکستری مایل به نقراه‌ای مانند چوب درخت سرو یا لچک تغییر پیدا می‌کند که ناگفته نماند که این رنگ هم طرفداران زیادی دارد.

چوب ترموو

انتخاب با دوام‌ترین نوع چوب

معمولا از چوب‌های سخت مناطق گرمسیری برای انجام پروژه‌ها استفاده می‌شود. اما آیا جایگزینی برای چوب‌های سخت وجود دارد؟ از بین بردن جنگل‌ها و عدم جایگزین کردن آن باعث منقرض شدن بسیاری از پوشش‌های گیاهی، تخریب اکوسیستم‌ها و تغییر آب و هوا و غیره شده است. چوب یک ماده‌ی تجدیدپذیر، ارگانیک، طبیعی و با دوام و غیر شیمیایی است. نمی‌توانیم که نمی‌توانیم از استفاده‌ی آن‌ها ممانعت کنیم. یکی از راهکارها اطمینان از تجدید شدن مجدد گونه‌های گیاهی است . شورای بازرسی و نظارت جنگل‌ها و گواهینامه بین‌المللی از سازمان یافته‌ترین ارگان‌ها به شمار می‌رود. ثبت لوگوی این شرکت‌ها بر روی محصولات نشان دهنده‌ی اطمینان از محصول است.

حتما ببینید: انواع ترمووود و لمبه چوبی

کیفیت پایین ترمووود ارزان قیمت
چوب‌های معمولی در صورت طی کردن یک سری از مراحل به ترمووود تبدیل می‌شوند. این چوب‌ها در معرض حرارت‌های متفاومت بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد قرار می‌گیرند. درنتیجه اجزای سلولی دیواره‌ی ترمووود تخریب می‌شود یا به عبارت دیگر واکشیدگی چوب چیزی حدود ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. اگر چوب‌های معمولی تمام مراحل تولید فرآیند ترمووود را طی نکنند یا کم و کاستی در این انجام این مراحل صورت بگیرد کیفیت این نوع چوب بسیار پایین‌تر خواهد آمد. و شاید شما به دلیل کمبود اطلاعات فکر کنید با پرداخت هزینه کمتر صاحب چوب مرغوب شده‌اید ولی در واقع ترمووود ارزان قیمت، کیفیت و ماندگاری بسیار کمتری برای شما به ارمغان خواهد آورد.

ترمووود

مقاومت پایین و از بین رفتن سریع ترمووود ارزان قیمت
در اثر فرآیند تبدیل چوب معمولی به ترمووود، تمامی صمغ‌های موجود در چوب و همچنین رطوبت آن از بین می‌رود. در این صورت است که مقاومت چوب در برابر کپک زدگی و رشد انواع قارچ‌ها بیشتر خواهد شد. ترموودهای ارزان قیمت به دلیل انجام نشدن فرآیندهای لازم برای ترموو شدن چوب‌ معمولی کیفیت بسیار نامطلوبی خواهد دشات. استفاده از ترمووودهای ارزان قیمت به دلیل دارا بودن کیفیت پایین، در بسیاری از مکان‌ها غیر قابل استفاده هستند. در نظر داشته باید که کیفیت در همه جا حرف اول را می‌زند. کاهش قیمت ترمووود با ثابت بودن کیفیت همراه نخواهد بود. به طور مثال سعی کنید در استخرها از با کیفیت‌ترین ترمووود استفاده کنید!
ترمووود یکی از روش‌های جدید مقاوم سازی به شمار می‌آید. یکی از طرح‌های بسیار زیبا که طرفداران زیادی هم دارد، استفاده از ترمووود در استخرها است. ساخت استخر با استفاده از چوب معمولی در مدت زمان کوتاهی کارایی و زیبایی خود را از دست می‌دهد. اما استفاده از چوب ترموو در استخر به دلیل کاهش رطوبت این نوع چوب در مراحل فرآوری شده و همچنین تبادل حرارت آن با محیط اطراف سازگاری بیشتری خواهد داشت. استفاده از ترمووود با کیفیت بالا سبب کاهش ترک خوردگی و افزایش خاصیت عایق بودن این نوع چوب خواهد شد. توصیه‌ی ما به شما این است که از ترمووود ارزان قیمت در استخرها استفاده نکنید، شرایط محیطی مکان مورد استفاده ترموود در کیفیت آن تاثیر خواهد گذاشت. برای مثال استفاده از ترمووود بی‌کیفیت و ارزان قیمت در استخرها کار عاقلانه‌ای نخواهد بود. چرا که استفاده از ترمووود بی کیفیت و ارزان قیمت در استخرها، ماندگاری و مقاومت کم‌تری خواهد داشت.

ترمووود دست دوم یا آکبند
نصب ترمووودهای آکبند به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل، مقاومت بالا، کاهش رطوبت، رنگ ثابت، کاهش ترک خوردگی اصولی‌تر خواهد بود. پیشنهاد ما به مشتریان عزیز این است که در صورت موجود بودن بودجه‌ی کافی در وهله‌ی اول چوب ترموو آکبند را خریداری کنند. اما در صورتی که بودجه‌ی کافی نداشتند می‌توانند از ترمووود دست دوم نیز استفاده کنند اما دقت کنید که مقاومت‌های ترمووودهای آکبند در مقایسه با ترمووودهای دست دوم بسیار بیشتر است. در نتیجه بهتر است از همان ابتدا ترمووود آکبند و با کیفیت خریداری کنید چون قطعا بعد مدت کوتاهی ترمووود دست دوم شما کیفیت خود را از دست می‌دهد و شما مجبور به پرداخت هزینه بیشتری خواهید شد پس چه بهتر که از همان ابتدا ترمووود آکبند انتخاب کنید.

سخن پایانی

این روزها در در کشور ما بیشتر از گذشته، توجه به نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی چه از طرف طراحان و چه از طرف مشتریان بیشتر شده است. و در این بین گرایش به طراحی چوب بسیار افزایش گردیده است که این روند اتفاق مهمی را در صنعت معماری رقم است چرا که چرا که با وارد کرد چوب به دکوراسیون داخلی یا نمای ساختمان، نه تنها عنصری از طبیعت که نماد آرامش و زیبایی است به فضای پر هرج و مرج شلوغ شهر می‌آوریم، بلکه بلکه اگر تاریخ ایران را در استفاده از چوب را در مصارف خانگی مورد بررسی قرار دهیم متوجه‌ی این موضوع خواهیم شد که از گذشته‌های دور از چوب به کررات مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
اگر شما هم با توجه به مزیت‌های گفته شده ترمووود، تصمیم به اسنتفاده از این نوع چوب برای مصارف خود گرفته‌اید می‌توانید همین الان با مشاورین متخصص تهران وود تماس بگیرید و با دریافت مشاوره‌ی رایگان شما را برای رسیدن به طراحی زیباتر راهنمایی کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *