کاربرد-ترمووود

کاربرد ترمووود در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی

آیا تاکنون اسم چوب ترموو یا ترمووود را شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید که ترمووود یک متریال بی‌نظیر است که در مکان‌های مختلف مانند نما و یا دکوراسیون داخلی قابل استفاده است؟ در این مقاله به صورت ویژه شما را با ویژگی‌های منحصر بفرد و همچنین کاربرد ترمووود آشنا خواهیم کرد. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ترمووو چیست؟

در ابتدا لازم است شما را به طور کلی با ترمووود آشنا کنیم. در واقع ترمووود یا همان ترموو چوب کامل طبیعی است که بر اثر حرارت دادن ساختار سلولی آن دچار تغییراتی می‌شود. چرا که در طول تاریخ، بشر متوجه است که چوب با حرارت دادن بسیار مقاوم‌تر می‌شود و همچنین ویژگی‌های مکانیکی و شیمیایی آن بهبود خواهد یافت. از این رو چوب را در معرض بخار آب قرار می‌دهند تا رطوبت آن نیز تا حدود ۶ درصد کاهش یابد. با انجام این کار رطوبت چوب به میزان چشم گیری کاهش پیدا می‌کند و اسیدی که در چوب وجود دارد تبخیر می‌شود و دیگر اثری از جانوران میکروسکپی در آن دیده نمی‌شود. لازم است بدانید که فرآیند اصلاح حرارتی طول عمر چوب را افزایش می‌دهد، چرا که با انجام این فرآیند دیگر شرایط مناسب برای رشد قارچ و کپک وجود ندارد. ترموود بهترین جایگزین برای چوب‌هایی است که مورد استفاده در فضای باز قرار می‌گیرند.

فرآیند-ترمووود

مراحل تولید و فرآوری ترمووود

مرحله اول: در ابتدا لازم است چوب در ابعاد مختلف برش داده شود سپس دمای آن با کمک آب و گرما به سرعت به دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد رسانده می‌شود.در این مرحله دمای چوب به صورتی تدریجی تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد بالا برده می‌شود و با استفاده از بخار از چوب محافظت می‌شود و سبب عدم ترک برداشتن چوب و همچنین عدم نفوذ مواد شیمیایی به بافت درونی چوب خواهد شد. پس از گذر این مرحله دمای چوب را حدودا به صفر می‌رسانند تا چوب خشک شود.

مرحله دوم: در این مرحله با توجه به رده بندی، ترمو چوب را بین ۱۸۰ تا ۲۱۵ درجه سانتی گراد حرارت می‌دهند. و هنگامی که چوب به دمای مورد نظر رسید، در آن دما نگه داشته می‌شود تا مواد اضافی آن همچون صمغ و رطوبت به طور کامل خارج شود. و چوب به رنگ قهوه‌ای روشن درآید. در ضمن در این مرحله نیز از بخار آب برای عدم آتش گرفتن ترمووود استفاده می‌شود.

مرحله سوم: این مرحله در فرآیند ترمووود، مرحله رطوبت دهی چوب است. که با استفاده از روش باران استوایی و یا پاشیدن آب به روی چوب‌ها، دمای چوب کاهش و به دمای متعادل با رطوبت مد نظر می‌رسد. این رطوبت حدود ۴ تا ۶ درصد می‌باشد. در این مقطع مراحل فرآوری چوب به پایان می‌رسد. در طول این مراحل، به علت این که چوب در دمای بالا حرارت داده می‌شود، زنجیره‌های قندی شکسته و اسیدهای چوب تجزیه شده و یک محصول عاری از هر نوع مواد شیمیایی و مغذی برای حشرات به وجود می‌آورد که سبب کاربرد ترمووود در مکان‌های مختلف می‌شود.

حتما ببینید :تولید ترمووود و مراحل فرآوری آن

مزایی کاربرد ترمووود

۱- فرآیند اصلاح ترمووود بدون دخالت هیچ گونه مواد شیمیایی صورت می‌گیرد. از این رو می‌توان گفت چوب ترمو دوستدار محیط زیست است و هیچ صدمه‌ای به آن نخواهد زد.
۲- با اعمال فرآیند حرارت دهی میزان رطوبت ترمووود به حداقل رسیده می‌شود. به همین علت است که این متریال از مقاومت خوبی در برابر رطوبت و شرایط جوی مختلف برخوردار است و روند پوسیدگی و یا فرسایش آن به کندی صورت می‌گیرد.
۳- حرارت دهی چوب منجر به از بین رفتن مواد مغذی آن می‌شود، از این رو امکان رشد کپک، قارچ، حشرات، باکتری و … در ترموو وجود ندارد.
۴- میزان رطوبت چوب ترمووود حدود ۶ درصد است وهمین امر خاصیت عایق بودن به چوب می‌بخشد. تعادل رطوبتی که در ترمووود وجود دارد باعث کاهش تبدل حرارتی چوب و محیط می‌شود. از این رو می‌توان ترمووود را نوعی عایق به شمار آورد.
۵- رنگ ترمووود ثابت است و در اثر تابش آفتاب دچار آسیب نمی‌شود.
۶- همچنین چوب‌های ترمووود بسیار سبک هستند و نصب آن‌ها آسان است به همین علت کاربرد ترمووود بسیار زیاد می‌باشد.
۷- فرآیند تولید ترمووود و حرارتی که به این نوع چوب داده می‌شود باعث کاهش تمایل آن به تورم، خش و جذب آب در محیط‌‌های مختلف با میزان رطوبت متفاوت می‌شود. چوب‌های ترموو در مقایسه با چوب‌های معمولی از پایداری بالاتری در برابر رطوبت برخوردارهستند.

کاربرد ترمووود در دکوراسیون داخلی

کاربرد ترمووود در دکوراسیون داخلی شاید بیشتر از موارد دیگر به چشم بیاید. چرا که توانایی چوب ترموو در محیط زندگی بسیار گسترده است. همچنین لازم است بدانید کاربرد ترمووود در دکوراسیون داخلی طیف وسیعی را در برمی‌گیرد که ما در ادامه این مقاله شما را فقط با چندتا از پراستفاده‌ترین طراحی دکوراسیون داخلی با چوب ترموو آشنا خواهیم کرد.

حمام-چوبی

کاربرد ترمووود در روف گاردن، سونا، حمام

ترمووود عایق رطوبت است و در مراحل تولید آن رطوبت به حداقل میزان خود میرسد. بنابراین از ترمووود برای پوشش دهی به اتاقک سونا یا حمام که در معرض بخار آب است و یا تراس و بالکن که در معرض برف و باران است می‌توانید از چوب‌های ترموو استفاده کنید. همچنین اگر به دنبال محیطی تماما آمیخته با طبیعت هستید پیشنهاد ما به شما این است که روف گاردن‌های مزین به ترمووود را از یاد نبرید.

حتما ببینید :طراحی روف گاردن و نکات مربوط به آن

کاربرد ترمووود در تیغه‌ها وپنجره‌ها

پنجره‌ها قاب‌های زیبا بخش به خانه هستند. قطعا ترکیب پنجره‌ها با تار و پودی از جنس طبیعت می‌تواند در دلنشین کردن فضای خانه تاثیر دو چندانی داشته باشد. همچنین برای زیبایی فضای ورودی پاگردها و سرویس خواب وهمچنین قسمت پذیرایی نیز می‌توان از تیغه‌هایی از جنس ترمووود استفاده کرد.

کاربرد ترمووود در وسایل چوبی خانه

همان طور که در قسمت‌های پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم، به دلیل فرآیند تولید ترمووود این نوع چوب، بسیار سبک و مقاوم‌تر نسبت به چوب‌های مشابه می‌شود. بنابراین استفاده از ترمووود در وسایل چوبی خانه مانند کتابخانه، میز عسلی، میز جلو مبلی … پیشنهاد می‌شود. به علاوه استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی خانه یک ترکیب طبیعی و جذابی را به محیط زندگی شما خواهد داد.

کاربرد ترمووود در ساخت انواع گلدان

از آن جایی که یکی از ویژگی‌های ترمووود در اثر مراحل فرآیند تولید، جذب رطوبت بسیار کم است، استفاده از این نوع چوب در گلدان‌ها نیز پیشنهاد می‌شود. علاوه بر این موضوع به دلیل این که ترمووود هیچ گونه مواد قندی و مغذی ندارد امکان رشد برای انواع حشرات، باکتری و … وجود ندارد به همین علت می‌توان با خیال آسوده از ترمووود برای طراحی گلدان‌ها استفاده نمود. ضمن این که تلفیق گیاهان طبیعی و چوب زیبایی منحصر فردی به دکوراسیون شکا خواهد داد که نظر هر مخاطبی را جذب خود می‌کند.

کاربرد ترمووود در انواع شلف‌ها

شلف‌ها دکوری‌هایی هستند که به تازگی طرفداران بسیار پیدا کرده‌اند. شلف‌های چندتایی با قطع‌های متفاوت را می‌توان بر روی هر دیواری در خانه نصب کنید. و روی آن‌ها را با کتاب، گل، وسایل تزئینی پر نمایید. همچنین ترمووودها را می‌توانید در زاوایای دقیق و اندازه‌های مناسب برای درست کردن سایبان در بالای درب‌ها و پنجره‌ها نیز به کار ببرید.

کاربرد ترمووود در کابینت آشپزخانه

به دلیل ویژگی‌های فراوانی که در بالاتر هم به آن اشاره کردیم شما می‌توانید با خیال آسوده از ترمووود در ساخت و همچنین برای مزین کردن فضای آشپزخانه و روح بخشی به ساعات آشپزی خود از کابینت‌هایی با چوب ترموو استفاده کنید.

حتما ببینید :کابینت ترمووود و مزایای استفاده از چوب در طراحی آشپزخانه

پله‌های-چوبی

کاربرد ترمووود در پله‌ها و نرده‌ها

پروفیل‌های ترمووود به صورت جداگانه برای ساخت پله‌ها هم استفاده می‌شوند. همچنین می‌توان از این نوع چوب‌های ترموو برای پوشش دهی به کل فضای پله‌ها نیز استفاده کرد.

کاربرد ترمووود در دکورایسون خارجی

دلایل بسیار زیادی وجو دارد که از ترمووود برای طراحی دکوراسیون خارجی استفاده می‌شود. لازم است بدانید یکی از نماهای پرطرفدار که مورد استقبال زیادی قرار می‌گیرد، نمای ترمووود است. چوب ترمووود متریال مدرن، سبک و مقاوم می‌باشد. و از مهم‌ترین ویژگی‌های چوب ترموو، طراحی و فرم چگالی خاص آن با هر سبک و سلیقه است. برای زیبایی بیشتر می‌توان ساختمان‌هایی که از نمای آجر، سنگ و … پوشیده شده‌اند را با چوب ترموو تلفیق نمود و به زیبایی منحصر بفرد دست یافت. یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث محبوبیت نکای چوب ترموو می‌شود، جلوه زیبایی است که این چوب به نمای ساختمان می‌دهد. هماهنگی چوب با سایر متریال‌ها در طراحی نما از ویژگی‌های اصلی یک طراح می‌باشد. که لازم به ذکر است طراحان نما وظیفه هماهنگی این طراحی بصری را برعهده دارند. این چوب به دلیل معطف بودن می‌تواند به صورت منحنی نیز در نما کار شود. استفاده از نوع چوب با استفاده از خلاقیت طراحان، تنوع رنگ، گونه‌ها مختلف آن می‌تواند نمای خارجی ساختمان را تبدیل به نمایی منحصر بفرد کند.

کاربرد ترمووود در نما

شکل و نمای ساختمان‌ها هویت یک ساختمان را مشخص می‌کند. ترمووود در نمای ساختمان‌ها صورتی جذاب و مدرن به ساختمتن‌ها می‌دهد. از ترمووود می‌توانید در اطراف پنجره‌ها درب خانه‌ها استفاده کنید. همچنین لازم به ذکر است این نوع چوب به دلیل رنگ گرم و مقاومتی که دارد بسیار مورد توجه ساختمان سازان و معماران قرار می‌گیرد. ترمووود در آپارتمان‌ها به صورت الوارهای باریک که در کنار یکدیگر نصب می‌شوند مشاهده می‌شوند و همچنین در قسمت‌هایی مانند زیر بالکن‌های هر طبقه و به صورت نوارهایی به ارتفاع ۱ متر نصب می‌شوند. ظاهری که در آپارتمان به وجود می‌آید ترکیبی از سنگ و چوب است که نمای ساختمان را بسیار زیباتر می‌کند.

چوب نما چیست؟

نمای چوبی یک نمای کلاسیک و مدرنیته محسوب می‌شود به همین دلیل این روزها طرفدار زیادی را به خود جذب کرده است. علاوه بر این موضوع افراد زیادی برای ساخت تابلو تبلیغاتی و یا تابلو مغازه از ترمووود استفاده می‌نمایند. ترمووود یک چوب بسیار مقاوم است که زیبایی و جلوه خاصی به نمای ساختمان شما خواهد داد. همچنین لازم به ذکر است بدانید قیمت تابلو ترمووود نسبت به تابلوهای دیگر مقرون به صرفه است و افراد می‌توانند با انتخاب این نوع چوب نمای ساختمان و یا مغازه خود را به صورت ترکیبی و با رنگ‌های مختلف ترکیب کنند.

کاربرد ترمووود در پارکت

اول از همه بهتر است با پارکت چوبی آشنا شوید. پارکت چوبی، پوششی از جنس چوب طبیعی می‌باشد که در کف ساختمان و محوطه‌های داخلی نصب و استفاده می‌شود. بریا پارکت چوبی از چوب‌هایی مانند درخت راش، چوب درخت بلوط، چوب درخت گردو، چوب درخت افرا و همچنین چوب درخت زبان گنجشک استفاده می‌شود. پارکت‌های چوبی همگی از چوب طبیعی ساخته می‌شوند و به همین دلیل دامنه انتخاب گسترده‌ای را برای علاقه مندان به همراه می‌آورد.

حتما ببینید :ترمیم و باسازی پارکت چوبی

سقف-چوبی

سقف ترمووود یک پیشنهاد خوب برای دکوراسیون داخلی و خارجی

جالب است بدانید سقف‌های ترمووود انقلاب شگرفی در صنعت ساختمان سازی ایجاد کرده است. و این موضع ایده بسیار عالی برای کسانی است که علاقه‌مند به سبک خاص چوب هستند. با توجه به هارمونی رنگ‌ها و انرژی فوق‌العاده این سقف‌ها دکوراسیون جذابی به محیط می‌بخشند. لازم است بدانید استفاده از ترمووود در تمام نمای خارجی و داخلی ویلاها علاوه بر طراحی زیبا و مقاومت بسیار بالایی نیز به همراه دارد. همچنین ترمووود برای استفاده در سقف خانه قابلیت برش به شکل‌های مختلف را دارد. و حقیقتا این طراحی دکوراسیون داخلی بسیار جذابانه با طبیعت هماهنگ می‌شود.

کاربرد ترمووود در درب چوبی مدرن

درب‌های چوبی مدرن هر چقدر ساده‌تر باشند و یا هر چقدر دارای خطوط صاف‌تری باشند زیبا‌تر به نظر می‌رسند. به دلیل تنوع بالایی که درب‌های مدرن دارند، شما قدرت انتخاب بالاتری برای انتخاب طرح و رنگ آن‌ها دارید. و حتی می‌توانید از دستگیره‌های متنوعی که موجود است، برای ست کردن با این نوع درب‌ها استفاده کنید. همچنین هماهنگ بودن درب با چوب قرنیز و چهارچوب یک هارمونی زیبا ایجاد کرده و کار شما را مدرن‌تر می‌کند.

کاربرد ترمووود در درب چوبی کلاسیک

این نوع درب‌ها از جمله پرکاربردترین مصارف چوب در دکوراسیون هستند. اما لازم به ذکر است که همخوانی این نوع درب‌ها با سایر آیتم‌های دکوراسیون داخلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. درب‌های کلاسیک دارای جزئیات و تزئینات زیادی هستند. مانند سایر وسایل و مبلمان که با همین سبک در بازار می‌بینم به همین علت است که پیشنهاد می‌کنیم این نوع درب‌ها با دکوراسیون داخلی منزل هخوانی داشته باشند.

اگر شما هم برای طراحی جذاب و مدرنیته دکوراسیون داخلی و خارجی محل مورد نظرتان دنبال کار باکیفیت و تخصصی می‌گردید به شما پیشنهاد می‌کنم همین الان با متخصصین تهران وود تماس بگیرید و با دریافت مشاوره کاملا رایگان از راهنمایی‌های آنان بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *