نگهداری از چوب ترمووود

طریقه نگهداری از چوب ترمووود و عوامل محیطی تاثیرگذار بر این محصول

نگهداری چوب ترمووود و روش‌های نگهداری آن از مهمترین موضوعات پس از خرید و نصب محصولات ساخته شده با ترمووود است، اگر چه ترمووود یک چوب فرآوری شده است و محصولی با دوام به حساب می‌آید ولی با توجه به اینکه محصولی کاملا طبیعی است و از طبیعت به دست آمده است حتما نگهداری مناسب از آن در کاهش هزینه‌های ناشی از نگهداری و نیز بالا رفتن دوام و طول عمر ترمووود با حفظ ظاهر اولیه کمکی زیادی به شما می‌کند از سوی دیگر نگهداری از چوب ترمووود به دلیل زییایی و ارزش قیمتی بالای این محصول از اهمیت بالایی برخوردار است. عوامل مختلفی مانند شرایط محیطی که باید در هنگام نصب و تهیه به آن توجه شود و یا محل نگهداری ترمووود مثلا نگهداری در انبار و یا نگهداری بعد از نصب و اجرا، نحوه صحیح نگهداری چوب ترمووود تاثیر مستقیم بر بیشتر شدن طول عمر ترمووود دارد.
ترمووود از بهترین انواع چوب به منظور طراحی نما و دکوراسیون است و به دلیل مقاومت و پایداری  بالا در برابر شرایط سخت محیطی و درکنار زیبایی ترمووود باعث محبوبیت بالای آن شده اما همانطور که گفته شد ترمووود نسیت به چوب طبیعی از شرایط خاصی برای نگهداری برخوردار است. در فرآیند تبدیل چوب به ترمووود ویژگی‌ها و توانایی‌های چوب بهبود یافته و توانایی‌های منحصر به فردی را به ترمووود می‌دهد که باعث افزایش پتانسیل این محصول در زمینه صنعت چوب می‌شود. برترین ویژگی ترموود‌ها نسبت به چوب‌های معمولی کاهش رطوبت آنها طی فرآیند اعمال شده بر آنها است که تا حدود بسیار زیادی از تورم و انقباض آنها جلوگیری به عمل می آورد. به همین دلیل ما در شرکت تهران وود مطالبی برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم تا در نگهداری بهتر ترمووود به کمکتان بیاید.

نحوه نگهداری از چوب ترمووود

نگهداری از چوب ترمووود در انبار

نگهداری چوب ترمووود در انبار بسیار متداول است و از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت چوب ترمووود می‌باشد، چوب ترمووود باید در فضای خشک و در دمای خنک نگهداری شود، فضای نگهداری حتما باید سر بسته و دارای سقف مناسب باشد، الوارهای چوب باید به صورت تعداد کم روی هم قرار بگیرند و حتما در بسته بندی پوششی مثل بسته‌بندی پلاستیکی قرار داده شوند، همچنین حتما در صورت قرار گیری زیاد الوارها باید بین چند الوار از تیرک‌های مخصوص که اصولا تیکرهای نگدارنده وزن نامیده میگویند استفاده می شوند تا از فشار زیاد وزن الوار‌های بالای به الوار های زیرین جلوگیری شود.
چوب ترمووود به دلیل اینکه در تنورهای با دمای بسیار زیاد حرارت دیده بدون رطوبت است به همین دلیل حالت خشک و تردی دارد و در برابر اعمال فشار وزن زیاد ممکن است آسیب ببیند. حتما چند ساعت قبل از استفاده و نصب از بسته بندی ترمووود را خارج کرده و در محیط باز قرار داده تا با شرایط محیطی تتبیق پیدا کند.

نگهداری ترمووود در انبار

نگهداری چوب ترمووود بعد از نصب

نگهداری چوب ترمووود بعد از نصب شرایط و روش‌های خاص خود را دارد که باید حتما رعایت شود؛ چوب ترمووود نصب شده در فضاهای خارجی مانند دکوراسیون خارجی ساختمان‌ها، نمای‌های خارجی، درب، پنجرهای بیرونی و یا پله‌های ورودی ساختمان و… حتما باید به وسیله لاک‌های محافظ مخصوص چوب ترمووود و یا همچنین روغن‌های مخصوص این کار که ضد اشعه نور خورشید (uv) است را پوشش داده شود، و همچنین به این نکته توجه داشته باشید ترمووودی که رنگ شده است را هر چند سال یکبار نیازمند رنگ دوباره دارد، همچنین تعداد سال بستگی به نوع کیفیت و برند رنگ متفاوت است.
چوب ترمووود را هرگز نباید در داخل خاک با رطوبت زیاد قرار داد، زیرا باعث پوسیدگی چوب می‌شود، برای نصب ترمووود استاندار و ضوابط نصب وجود دارد که بیشتر اجرا کننده‌های ترمووود مدنظر قراردارند و حتما باید این استاندارها در هنگام نصب گام به گام رعایت شود، همچنین مطمئن شوید که گردش هوایی در جلو و یا پشت ترمووود نصب شده جریان نداشته باشد و در هنگام خرید چوب ترمووود باید ضخامت استاندارد نسبت به کاربردی که میخواهیم داشته باشیم باید انتخاب کنیم به عنوان مثال از ترموود ۱۶ متری کاج نمیتوان در کف استفاده کرد.

نگهداری چوب ترمووود

 

عوامل محیطی تاثیر گذار در چوب ترمووود

اشعه نور خورشید

اشعه ماورا بنفش خورشید یا همان uv یکی از عوامل محیطی است که از توانایی بالا و تاثیر گذار زیادی روی چوب فرآوری شده و یا طبیعی دارد، به راحتی می‌تواند اگر به صورت مداوم روی چوب تابیده شود طی چند هفته تغییر بسیار محسوسی را روی چوب و رنگ چوب ایجاد می‌کند. نگهداری چوب ترمووود درمقابل اشعه خورشید خیلی مهم است اگر به خوبی انجام نشود به این صورت تاثیر گذار خواهد بود که بافت سلولی چوب را تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند چوب را به شرایط تجزیه سلولز یا همان بافت سلولی برساند و در نتیجه این تاثیرات چوب ترمووود را در طول زمان ضعیف می‌کند و در طی مدت‌های طولانی چوب به رنگ خاکستری در خواهد آمد. به همین دلیل است که ترمووود ی که محل نصب آن  را در معرض شرایط محیطی مخصوصا اشعه ماورا بنفش قرار میگیرد حتما باید توسط لاک و رنگ‌های محافظ مخصوص ترمووود و همچنین با کیفیت، پوشش قرارداده شوند تا عمر و پایداری بیشتری را برای شما داشته باشد.

نگهداری چوب ترمووود

 

حتما بخوانید: ترمیم و بازسازی پارکت چوبی و نحوه انجام آن

 

ترمووود در برابر رطوبت

یکی دیگر از عوامل محیطی که در چوب ترمووود تاثیر زیادی دارد رطوبت است، که این رطوبت می‌تواند حاصل از بارش باران یا اجسامی که روی چوب ترمووود قرار میگرند خصوصا ترموودی که در پارکت ها و کفپوش ها استفاده می‌شود، مانند گلدان‌های خانگی یا فن‌کوئل‌ها، شوفاژ و… یا به هر دلیلی رطوبت به داخل چوب نفوذ کرده و به مرور زمان باعث پوسیدگی در چوب می‌شود؛ اما از سویی دیگر گر چه به خاطر فرآوری شدن چوب ترمووود مقاومتی زیادی در برابر رطوبت دارد اما باید به خاطر افزایش طول عمر و همچنین بهره مندی بیشتر از آن به نکاتی توجه کرد و آن‌ها را انجام داد.
یکی از مهم ترین نکات برای محافظت از چوب ترمووود دربرابر رطوبت محیطی که گفته شد روند نفوذ رطوبت به چوب را تا حد امکان کاهش داد  و برای رفع مشکل اقدام نمود، روند جذب رطوبت چوب در ترمووود و سایر چوب‌ها باهم فرق دارد و به همین دلیل میزان رطوبت درونی چوب در ترمووود بسیار تدریجی متغییر می‌شود، ازجنبه دیگر مقدار روطوبت در چوب ترمووود در مقایسه چوب طبیعی به میزان قابل توجهی کمتر است و این به علت حرارت دیدن و فرآوری شدن و چوب  ترموود است؛ اصلاح حرارتی یا همان مراحل تبدیل چوب طبیعی به ترمووود ساختار سلولی چوب را تغییر می‌دهد چگالی ماده به جامد در ترمووود بسیار زیاد به چوب نرمال کاهش می‌یابد، با این حال ابعاد کاهش نمی‌یابد و چون هوا در داخل چوب بیشتر است ترمووود نسبت به چوب طبیعی سبک تر می‌شود، مقاطع انتهایی پروفیل‌های ترمووود از مهم ترین نقاطی هستند که در آنجا آب به چوب نفوذ می‌کند و باعث ایجاد ترک در انتهای چوب می‌شوند برای جلوگیری از نفوذ آب رطوبت حتما باید از لاک‌های محافظ و روغن‌های محافظ مخصوص استفاده کرد.

نگهداری

 

رشد جلبک و قارچ ها در ترمووود

یکی دیگر از عواملی که باعث آسیب در ترمووود می‌شود رشد جلبک و قارچ ها در ترمووود است، معمولا این امر بیشتر در ترموودهایی که در کنار استخرها و نماهای آبی نصب شده اند اتفاق می افتد. پوشش سبزی که روی نمای چوبی مشاهده می‌شوند و معمولا نوعی جلبک هستند و مانند تمام گیاهان حاوی کلروفیل هستند و در جاهای که پوشش گیاهی به ترمووود نزدیک باشد به وجود آمده و رشد می‌کنند در صورتی که روی سطح ترمووود جلبک مشاهده کردید باید آن ها را از روی سطح ترمووود حذف کنید برای اینکار می‌توان با استفاده ا برس‌هایی که روی سطح ترمووود خراش ایجاد نکنند ترمووود را تمیز کنید و برای رشد مجدد لازم است که روی سطح ترمووود را از رنگ و روغن محافظ پوشش دهید.

پاکسازی

 

کارشناسان فروش تهران وود آماده‌اند تا با مشاوره رایگان در زمینه ترمووود  شما را راهنمایی کنند. برای تماس با ما می‌توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *