طراحی سونا

طراحی سونا و آشنایی با کاربرد انواع ترمووود در سونا

طراحی سونا با استفاده از مصالح مختلفی قابل انجام است. چوب به دلیل انتقال حرارت بسیار کم و ایجاد فضای سنتی مناسب‌ترین متریال در ساخت و طراحی سونا محسوب می‌شود، به همین دلیل انتخاب چوب مناسب برای سونا یکی از بزرگترین دغدغه‌های طراحان سونا است. با مطالبی که در ادامه گفته می‌شود به این نکته پی می‌برید که بطور طبیعی چوب ترمووود سازه‌ای مناسب و همه کاره برای استفاده در فضاهایی با رطوبت بالا همچون سرویس بهداشتی‌، استخر و بخصوص سونا است.

آیا ترمووود برای طراحی سونا کاربرد دارد؟

چوب طبیعی پس از ترمو شدن مقاومت و استحکام بالایی پیدا کرده و معایب چوب معمولی را ندارد. به همین دلیل امرزه از آن در تمامی زمینه‌های ساختمان‌سازی اعم از طراحی داخلی و خارجی استفاده می‌شود. علاوه بر استحکام بالا، رطوبت پایین این چوب یکی از مهمترین ویژگی‌های آن می‌باشد. همچنین ویژگی عدم جذب آب و مقاومت در برابر رطوبت و پوسیدگی ترمووود، آن را از نفوذ حشرات و قارچ و کپک مصون می‌دارد. همه ویژگی‌ها و قابلیت‌های ترمووود از کاربرد بی چون و چرای این محصول در ساخت و طراحی سونا خشک و بخار خبر می‌دهد. در ادامه برای درک بهتر کاربرد ترمووود در سونا، چند ویژگی خاص از چوب ترمو شده بررسی می‌شود.

برخی از ویژگی‌های ترمووود و کاربرد آن در طراحی سونا خشک و بخار

با توجه به ثبات ابعاد، مقاومت بالا در برابر رطوبت، رسانا نبودن چوب و ویژگی عدم امکام نفوذ حشرات می‌توان گفت ترمووود ویژگی های بسیاری دارد ولی بارزترین آنها را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

۱- دوام و ثبات ابعاد

یکی از نکات بسیار جالب در مورد ترموود، بحث ثبات ابعاد آن است. در حقیقت پس از فرآیند ترمو درصد رطوبت چوب به حدود ۴ تا ۶ درصد کاهش می یابد و این بدان معنی است که جذب رطوبت توسط چوب و نیز تبادل حرارت چوب با محیط اطرافش بسیار کم خواهد بود. در نتیجه چوب حاصله دارای ابعاد ثابت بوده و احتمال ترک خوردگی آن نیز از بین می‌رود. خاصیت عایق بودن الوارهای چوب ترمو باعث می‌شود به راحتی در مکان‌های مرطوب بدون وجود نگرانی از آسیب زدن به بدن و پوست و ایجاد سوختگی در بخش‌های مختلف سونا خشک از جمله ساخت سکوها، کفپوش، سقف و …  مورد  استفاده قرار گیرد.

استفاده از ترمووود در طراحی سونا

۲- مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات

همانگونه که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، به دلیل حذف بخش اعظم سلولز در روند تیمار حرارتی، چوب ترمو دیگر حاوی مواد مغذی مناسبی نیست که باعث رشد قارچ ها و پوسیدگی آن شود. از این لحاظ ترمووود مناسبترین چوب برای محیط مرطوب سونا است. محیطی که احتمال رشد قارچ و کپک در آن بسیار بالاست.

۳- فاقد صمغ بودن و بهداشتی بودن آن

سونا از جمله مکان‌هایی است که در آن رعایت بهداشت و برخورداری از استانداردهای لازم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است که چوب ترمو، یکنواختی فوق العاده‌ای دارد و سراسر آن یک رنگ و یک حالت است، رنگ قهوه‌ای تیره این محصول از طرفداران بسیاری برخوردار است و زیبایی خاصی را به محیط می‌بخشد. عدم استفاده از رنگ‌های شیمیایی، بدلیل آنکه مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها در اثر حرارت واکنش نشان داده و ایجاد حساسیت می کند بسیار مهم است. همانطور که گفته شد رنگ‌های ترمووود طبیعی بوده و  در صورتی که از چوب ترمو مناسب استفاده شود هیچ نیازی به رنگ آمیزی برای افزایش ماندگاری آن ندارد. البته در مواردی می توان از رنگ‌های پایه آب مناسب ترمووود استفاده کرد.

پیشنهاد مشاهده :سونا خشک چه فوایدی برای بدن دارد + تصاویر چند نمونه قابل اجرا

 چوب ترمووود برای ساخت سونا گزینه بسیار مناسبی می‌باشد، زیرا ترموود از حیث بهداشت در درجه کیفی بالایی قرار دارد و در برابر قارچ، کپک و حشرات مقاوم می‌باشد.

کیفیت ترمووود استفاده شده در ساخت سونا

کدام ترمووود برای سونا مناسب‌تر است؟

در هنگام انتخاب ترمووود ممکن است این سوال پیش بیاید که از چه ترمووودی در اجرای سونا خشک و بخار استفاده کنیم و یا چه مواردی سبب افزایش طول عمر چوب سونا می‌گردد؟ همانطور که در مقاله‌های معرفی ترمووود گفته شد ترمووود‌ها بر اساس مواردی مانند مناسب بودن گره‌ها، ساختار الیاف، سن درخت و رطوبت چوب در دو دسته کلی نرم چوب و سخت چوب قرار می‌گیرند. چوب‎های نرم به دلیل آنکه تراکم کمتر، فیبر و سلولز سبکتری دارند، گرما را جذب نمی‎کنند و درنتیجه خیلی داغ نمی‎شوند و باعث ایجاد سوختگی در زمان نشستن و یا راه رفتن روی آن نمی‎شود. در مقابل چوب‌های سخت به دلیل اینکه خیلی سریع گرم شده، دمای سطح چوب بالا می‎رود و در نتیجه احتمال سوختگی به هنگام راه رفتن یا نشستن روی آن وجود دارد، قابل استفاده در طراحی سونا نیستند. لازم است بدانید چوبی مناسبتر است که با توجه به رطوبت دائمی محیط سونا مقاومت کافی  و هم چنین دوام لازم در برابر تاب برداشتن در اثر حرارت بالا را داشته باشد. چوب سدر یا سدار، چوب زبان گنجشک، چوب نمدار، چوب صنوبر، چوب درخت شوکران، چوب درخت نراد انتخاب مناسبی برای سونا به شمار می آیند. هر چه مقدار رطوبت چوب ترموود به صفر نزیکتر باشد دوام و کارایی آن در اتاقک سونا بالاتر می‌رود. مثلا از چوب‌های با رطوبت بیشتر از %۱۰ نمی‌توان استفاده کرد. رطوبت‌های بالاتر  امکان بروز مشکلاتی مانند پیچ خوردن و جمع شدن چوب ترموود استفاده شده در سونا را افزایش می‌دهد.

در صورت تمایل به طراحی و اجرای سونا خشک و یا خرید چوب ترمووود مخصوص سونا می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان تهران وود از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *