تولید ترمو وود

تولید ترمووود و مراحل فرآوری این محصول از چوب طبیعی

ترمووود یکی از بهترین انواع چوب به منظور طراحی نما و دکوراسیون داخلی است و به دلیل مقاومت و پایداری در برابر شرایط سخت محیطی در بسیاری از پروژه‌هایی که نیاز به چوب با استحکام بالا دارد استفاده می‌شود. زیبایی در کنار استحکام و مقاومت زیاد باعث شده تا چوب ترمو به محبوبیت زیادی در بازار رسیده و در اکثر پروژه‌هایی که زیبایی محیط مدنظر است به کار گرفته شود. برای تولید ترمووود مراحل مختلفی طی می‌شود که در این مقاله سعی کرده‌ایم اطلاعات مهم مربوط به این فرآیند را توضیح دهیم.

چوب خام به طور طبیعی ماده ای تجزیه شونده با میل ترکیبی بالا و از نظر ثبات ابعادی ناپایدار است. این خصیصه ذاتی مشکلاتی چون پوسیدگی و تاب برداشتن را برای چوب به همراه دارد. یکی از روشهای مورد استفاده برای بالا بردن مقاومت چوب در برابر بسیاری از عوامل جوی، سوزاندن یا نیم سوز کردن آن است. به دلیل خاصیت ماندگاری بالا و بهبود دوام در برابر پوسیدگی، این محصولات برای شرایط آب و هوایی بد بسیار مناسب می‌باشند. به طوری که قرن ها پیش وایکینگ‌ها از روشهایی مشابه برای مقاوم کردن چوب‌های بکار رفته در کشتی، خانه ها و حصار های چوبی استفاده می‌کردند.

حتما بخوانید: ترمووود چیست و در چه مواردی می‌توان از چوب ترمووود استفاده کرد؟

مراحل تولید ترمووود از چوب طبیعی

روش تیمار حرارتی ترمووود برای اولین بار در کشور فنلاند مورد استفاده قرار گرفت و در حقیقت اتحادیه بین المللی ترمووود که مقر آن در کشور فنلاند است صاحب امتیاز این فناوری می‌باشد. عموما ترمووود از گونه های مختلف درختان کاج، صنوبر، توس، زبان گنجشک، کاج رادیاتا و توسکا تهیه می‌شود.

مرحله برش و خشک کردن چوب

ابتدا چوب درختان مخصوص ترمووود که عموما درختان پرورشی هستند را برش داده، سایز کرده و سپس آنها را در داخل کوره‌های مخصوص ترمووود قرار می‌دهند. در این کوره‌ها چوب را تا دمای ۱۰۰ درجه و سپس ۱۳۰ درجه سانتیگراد تحت شرایط خاص گرما می‌دهند که این عمل باعث خشک شدن چوب و کاهش رطوبت آن می گردد.

چوب برای تولید ترمووود

مرحله خارج کردن رطوبت و مواد مغذی از چوب

بعد از خشک شدن چوب دمای کوره ترمووود را بالا می برند، این دما بین ۱۸۰ درجه تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد افزایش داده می‌شود. چوب ساعتها در این دما و شرایط باقی می‌ماند و تمام قسمتهای چوب تا مرکز آن به رنگ قهوای روشن در می­‌آید؛ این عمل باعث می‌شود تا کلیه صمغ و رطوبت چوب خارج شده و به صفر نزدیک شود و به دلیل دمای بالایی که چوب متحمل می‌شود تقریبا تمام جانوران میکروسکوپی، قارچ‌ها و حشرات از بین رفته و بخش عمده رزین چوب از آن خارج می شود.

کوره تولید ترمووود

مرحله سرد کردن چوب

در این مرحله با کاهش دمای کوره چوب آرام آرام سرد می‌شود تا دمای آن به ۱۰۰ درجه سانتیگراد برسد و سپس با استفاده از بخار و پاشیدن آب دمای آن را به دمای محیط می­‌رسانند. در این مرحله چوب مجددا رطوبت جذب کرده و رطوبت نهایی آن به ۴ تا ۶ درصد می­‌رسد. با استفاده از این روش عمده خصوصیات منفی چوب طبیعی از بین رفته و چوب در مقابل سرما، گرما، بارندگی، رطوبت، حشرات و هرگونه تغییر شکل در محیط‌های بیرونی و داخلی مقاوم می‌گردد.

تغییر ساختار فیزیکی چوب در مراحل تولید ترمووود

در فرآیند تولید ترمووود به موجب تغییراتی که در اثر دما در ساختار سلولی چوب ایجاد می‌شود، ساختار فیزیکی ترمووود با چوب طبیعی تفاوت هایی پیدا می‌کند که در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم.

چگالی ترمووود نسبت به چوب طبیعی

با توجه به اینکه در مراحل تولید ترمووود بر اثر حرارت اعمال شده به چوب طبیعی صمغ، رزین و شیره و … از آن خارج می‌شود، چگالی ترمووود نسبت به چوب طبیعی کاهش پیدا خواهد کرد.

افزایش استحکام و مقاومت طی مراحل تولید ترمووود

قدرت و استحکام چوب همبستگی تنگاتنگی با چگالی آن دارد؛ همچنین استحکام چوب به میزان رطوبت نسبت به آب موجود در لایه‌های زیرین آن وابسته است، بنابراین ترمووود از مقاومت و پایداری بیشتری نسبت به چوب طبیعی برخوردار است.

رطوبت و نفوذ پذیری ترمووود

با توجه به اینکه ترمووود در طی یک فرایند گرمایی زیاد ایجاد می‌شود این امر باعث کاهش میانگین رطوبت چوب شده و از طرفی نفوذپذیری ترمووود نسبت به چوب­های خشک شده معمولی ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

مقاومت چوب ترمو در برابر نور خورشید

متاسفانه ترمووود نیز مانند دیگر مواد طبیعی توانایی مقاومت در برابر اشعه فرابنفش را ندارد. رنگ آمیزی ترمووود به حفظ رنگ چوب کمک کرده و باعث مقاومت آن در برابر اشعه خورشید می‌شود.

مقاومت چوب ترمووود در برابر آب و هوا نامساعد

مقاومت ترمووود در برابر شرایط محیطی ناپایدار نسبت به چوب معمولی بسیار بالاتر است؛ ولی برای محافظت بیشتر و افزایش طول عمر چوب ترمووود می‌توان از رنگ مخصوص و لاک‌های محافظ استفاده کرد. چوب‌هایی که با این رنگ‌ها پوشیده نمی‌­شوند مستعد ترک خوردن و از دست رفتن رنگ طبیعی هستند. طبق نتایج بدست آمده بهترین پوشش برای چوبهای اصلاح شده حرارتی یا ترمووود ، انواع رنگ‌های پایه آب یا پایه حلال مخصوص چوب و ترمووود و یا استفاده از لاک محافظ بی رنگ است.

پیشنهاد ویژه: رنگ چوب و پوشش‌های تخصصی بورماواکس

ابعاد استاندارد تولید ترمووود

در مورد ابعاد چوب ترمو عموما کارخانه‌های تولیدی در دنیا که عضو اتحادیه بین المللی ترمووود هستند از استاندارد یکسانی پیروی می‌کنند و ابعاد ترمووود را با ضخامت‌های همسان تولید می‌کنند. متداول‌ترین ابعاد ترمووودی که در ایران استفاده می‌شود شامل مقاطع و ابعاد ذیل می‌باشد:
انواع متداول سطح مقطع ترمووود

SHP: به صورت چهار تراش ساده می‌باشد که پر کاربرد ترین مقطع ترمووود است.

UTS: این مقطع به صورت فاقه و زبانه است و پروفیل‌ها در هم فرو می‌روند. از این مقطع برای نما و مکان‌هایی که مقدار بارش زیاد است استفاده می‌شود.

UTV : این مقطع هم همانند UTS است با این تفاوت که روی سطح مقطع شیب دار است.

DECK : روی این سطح مقطع دارای شیار است و معمولا برای اجرا روی کف از آن استفاده می‌شود تا هنگام راه رفتن بخصوص وقتی که ترمووود خیس است موجب سر خوردن نگردد.

 

ابعاد معمول برای تولید ترمووود معمولا پروفیل های با ضخامت ۱۶، ۱۹، ۲۶ و ۴۲ میلیمتر هستند که با عرض‌های متفاوتی در اندازه‌های زیر تولید می‌شوند:

۹۲*۱۶، ۹۲*۱۹، ۱۱۷*۱۹، ۹۲*۲۶، ۱۱۷*۲۶، ۴۲*۴۲، ۶۸*۴۲، ۹۲*۴۲، ۱۴۰*۴۲

البته امکان تولید ترمووود با ابعاد دیگر هم با توجه به سفارش مشتری وجود دارد، ولی معمولا ابعادی که در تولید دارای هدر رفت کمتر چوب هستند همان ابعاد ذکر شده می‌باشد.

برای سفارش و خرید ترمووود در ابعاد و مدل‌های مختلف از برترین برندهای دنیا می‌توانید از طریق صفحه تماس اقدام کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت جهت مشاوره رایگان با شما تماس بگیرند.

2 پاسخ
 1. شاهین
  شاهین گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ما یک سری محصولات چوبی تولید میکنیم که برای ساخت آنها از چوب خام استفاده میشود و برای صادرات آن توسط پست نیاز به استریل کردن آنها با استفاده از روش حرارت دهی داریم میخواستم بپرسم با توجه به اینکه میزان تولیدات مون به صورت خرد و در ابعاد کمتر از یک چهارم متر مربع میباشد میتوانیم از خدمات شرکت تهران وود برای ترمود چوب ها استفاده کنیم؟
  و اینکه آیا در تهران هم این خدمات رو ارائه میکنید؟
  و اینکه نرخ تون برای انجام خدمات ترمود چقدر هست؟
  باتشکر

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *