بازسازی-ترمووود

موارد مهم در بازسازی ترمووود که باعث افزایش عمر آن خواهد شد

در خصوص بازسازی ترمووود لازم به ذکر است که گفته شود، در بازار ایران ترمووود عرضه شده، هم تولید داخلی ایران است و هم از بعضی از کشورها مانند اندونزی و یا روسیه به بازار ایران وارد می‌شوند که بعضی از این ترمووودها دارای گارانتی و ضمانت‌های لازم نیستند و یا بدون گواهی نامه معتبر به بازار عرضه می‌شوند.

در خصوص ترمووودها این موارد اصلا قابل قبول نیست چرا که ترمووود باید طبق استانداردهای تعریف شده تولید گردد و طول عمری معادل بیست سال را داشته باشد و همچنین نیاز به بازسازی ترمووود به صورت زود هنگام نباشد. در ادامه این مقاله شما را جوانب بازسازی ترمووود و همچنین چگونگی مراقبت بیشتر از آن آشنا خواهیم کرد.

موارد مهم در بازسازی ترمووود

 

نصب-ترمووود

 

1) نصب نادرست و غیر فنی

اگر ترمووود به علت نصب نادرست دچار آسب شده باشد لازم است کل زیر سازی کار و شاسی کشی آن هم تعویض شود. که این کار هزینه زیادی را به مشتری تحمیل می‌کند.

خراب شدن ترمووود به علت عدم جریان هوا و رعایت نکردن فضای لازمه ( اکسپانسیون جوینت ) و فشارهای وارد بر دو قطعه چوب در زمان انقباض و انبساط است که در طولانی مدت سبب ایجاد ترک‌های ریز و درشت شده و همچنین صدمات جبران ناپذیری در پی دارد به همین علت بازسازی ترمووود الزامی می‌شود.

2) فاقد کیفیت بودن ترمووود

اگر چوب ترموو از همان ابتدا کیفیت لازم را نداشته باشد باید شرکت تامین کننده بدون در نظر گرفتن هیچ گونه هزینه اضافی تمام چوب را تعویض کند و از چوب باکیفیت متناسب با فضای مناسب استفاده نماید. زمانی که صحبت از کیفیت ترمووود می‌شود منظور نحوه تولید و نوع ترمووودی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مثال اگر برای فضاهای بیرونی از ترمووود اس thermo-s استفاده شود قطعا مشکل رخ خواهد داد چرا که ترمووود اس مخصوص فضاهای داخلی می‌باشد و میزان حرارت وارد شده به آن برای تولید ترمووود 180 تا 200 درجه سانتی گراد است. بازسازی ترمووود باید متناسب با فضا انجام گیرد.

3) تاثیر شرایط اقلیمی و جغرافیایی در انتخاب ترمووود

با توجه به این موضوع که کشوری مانند ایران دارای 4 فصل می‌باشد و همچنین وجود انواع اقلیم متفاوت جغرافیایی، نوع چوب انتخابی از لحاظ ضخامت و رنگ آمیزی زود به زود آن باید دارای اولویت باشد. در غیر این صورت بدون دریافت مشاوره درست از شرکت تامین کننده چوب خسارات جبران ناپذیری به چوب وارد می‌شود.

4) عدم رنگ آمیزی کامل ترمووود

بعضی از شرکت‌های متفرقه که تامین ترموود تا رنگ آمیزی آن را به عهده می‌گیرند، در زمان رنگ آمیزی چوب فقط رو سطح ترموود را رنگ آمیزی می‌کنند و سه وجه دیگر چوب ترموو خام می‌ماند که باعث آسیب رساندن به آن می‌شود. در نهایت این کار منجر به بازسازی ترمووود و یا نمای ساختمان می‌شود.

5) استفاده نکردن از رنگ استاندارد و مناسب برای ترمووود

گاها اتفاق افتاده است که بعضی از شرکت‌ها از رنگ‌های قلابی تحت نام برند و یا شرکت‌های معتبر استفاده می‌کنند. در واقع لازم است بدانید که رنگ ترمووود مکمل چوب ترموو می‌باشد.

به همین علت متناسب با فضای مورد استفاده باید رنگ مخصوص ترمووود به کار برده شود. یعنی رنگ مخصوص کف برای کف و رنگ مخصوص ترمووود استخر و یا سونا برای همین مکان استفاده شود و همچنین رنگ مخصوص ترمووود فضاهای باز مخصوص آن فضا باشد تا بازسازی ترمووود به شکل استاندارد باشد علاوه بر این موارد برای بازسازی ترمووود تراس و استخر از رنگ تراس و استخر استفاده کنند.

لازم به ذکر است که بازسازی ترمووود باید توسط متخصصین همین کار صورت بگیرد در غیر این صورت ممکن است نتیجه دلخواه گرفته نشود.

پیشنهاد مشاهده: بازسازی رنگ چوب و ترمووود

چوب ترمووود یا چوب (حرارت داده شده) چیست؟

چوب ترموو به نوع خاصی از چوب که در طی مراحل تولید حرارت داده می‌شود گویند. در واقع ترمووود همان چوب معمولی است که تحت فرآیند گرما بنیاد سلولی و ساختاری آن تغییر می‌کند و عموما در نمای ساختمان کاربرد بیشتری دارد.

اما علاوه بر نمای چوبی ساختمان، ترمووود به عنوان کفپوش، استخر، سونا و … نیز استفاده می‌شود. چوب ترموو قبل از رسیدن به دمای سوختن و یا ذوب شدن از کوره خارج می‌گردد. حالا تصور کنید چوبی که تا دمای 200 درجه سانتی گراد را تحمل کرده است می‌تواند دمای طبیعی را بسیار بیشتر تحمل کند.

 

ویژگی-ترمووود

 

این چوب های دارای ویژگی هایی هستند که در ادامه آنهارا بررسی خواهیم کرد.

چوب ترموو کاملا ایزوله است

تحت فرآوری‌های آزمایشگاهی و کارگاهی از چوب ترمووود خام، نوعی چوب استریل و ایزوله ساخته می‌شو‌د که بیشترین درصد خلوص را خواهد داشت. پس از خرید ترموووود برای نما به راحتی می‌توانید از آن با استفاده از خدمات رنگ‌کاری چوب ترموو برای نمای ساختمان، پارکت و دیوارهای داخلی غیر باربر استفاده نمایید.

عایق گرما و سرما

پس از این که ترمووود مراحل فرآیند را طی می‌کند و به اندازه کافی حرارت می‌بیند، رطوبت الوارهای این چوب به شدت کاهش پیدا می‌کند. چون رطوبت حالتی از آب است و آب می‌تواند تبادل الکتریسیته و دما را به راحتی انجام دهد، به همین دلیل نقش زیادی در عبور گرما و سرما از خود نشان می‌دهد. همچنین با طی کردن این فرآیند ترمووود می‌تواند در ابعاد خود به ثبات برسد و تغییر اندازه نداشته باشد.

مقاومت در برابر پوسیدگی

این مورد یعنی مقاومت در برابر پوسیدگی جزو ویژگی‌هایی است که در بازسازی ترمووود نقش زیادی دارد چرا که اگر ترمووود متناسب با فضا انتخاب شود عمر این نوع چوب زیاد است. لازم به ذکر است گفته شود که حشرات و آفت‌ها عامل اصلی سایش و پوسیدگی المان‌های چوبی مانند پارکت و نما می‌باشند.

اما شاید برای شما هم سوال باشد که چرا حشرات از چوب‌ها تغذیه می‌کنند؟ در واقع علت وقوع این اتفاق به دلیل مواد غیر آزاد سولولزی موجود در چوب است. خوشبختانه چوب ترمووود به دلیل مراحل تولیدی که دارد تمام زنجیره قندی خود را از دست می‌دهد به همین علت تحت حمله حشرات و پوسیدگی قرار نخواهد گرفت.

پیشنهاد مشاهده: مزایای ترمووود و کاربرد آن در مکان‌های مختلف

مراحل بازسازی و ترمیم رنگ ترمووود

 

مرحله اول:
در ابتدا لازم است کارشناسان بازسازی و ترمیم ترمووود به صورت حضوری از چوب‌ها بازدید کنند، سپس تشخیص اولیه کارشناسان در رابطه با رنگ و ترمیم در مرحله اول مطرح می‌شود. در بازدید اولیه حود متراژ به صورت تخمینی برآورد می‌شود.

مرحله دوم:
تشخیص و پیشنهاد راه حل بازسازی ترمووود: بر اساس برداشت‌های اولیه کارشناسان متخصص چوب، رنگ ترمووود و عملیات اجرایی، پیشنهاد خود را در جهت نگهداری و ترمیم ترمووود به کارفرما اعلام می‌کنند. پیشنهادهای ارائه شده توسط کارشناسان برای برای نگهداری مناسب از چوب‌ها در جهت استفاده از حداکثر طول عمر محصول با حفظ زیبایی بسیار کمک کننده می‌باشد.

شستشوی نما، سمباده زنی و همچنین برداشت یک لایه از روی سطح چوب، رنگ‌کاری، اصلاح ایرادات جزئی مانند شل شدگی پیچ‌ها، تعویض برخی الوارها، اصلاح ایرادات احتمالی نصب و یا تعویض کلی چوب‌های نما می‌تواند در دستور کار قرار بگیرد، اما این که چه پیشنهادی به کارفرما اعلام شود لازم است بدانید که کاملا به شرایط رنگ و چوب قابل بحث بستگی دارد.

در واقع اگر ترمیم و رسیدگی به چوب‌ها به موقع و شکل درست انجام شود، به شما اطمینان خاطر می‌دهیم که چوب ترمووود یک متریال مادام العمر خواهد بود. به طور مثال ساختمان‌های چوبی در آسیای جنوب شرقی که با نگهداری منظم سالیانه عمری بیش از 700سال را دارند.

چوب ترمو در نمای ساختمان با توجه به میزان آفتاب گیر بودن نما در بازه‌ی زمانی 3 سال بایستی مورد بررسی قرار بگیرد. امکان این که نمای چوبی در این بازه زمانی نیاز به شستشو داشته باشند بسیار زیاد است اما این که نیاز به تعمیر و یا ترمیم نیز در ترمووود وجود داشته باشد نیازمند بازرسی و نظر متخصصان است.

در نگهداری ترمووود در کف‌ها به دلیل آن که سایش و صدمات فیزیکی اتفاق می‌افتد و همچنین زاویه تابش نور خورشید بر روی سطوح افقی نیاز به بازدید هر 6 ماه یکبار ضروری است.

لازم است بدانید رفع و اصلاح ایرادات کوچک در چوب‌ها مانع از آن می‌شود که هزینه‌های سنگین جهت ترمیم و نگهداری که گاها منجر به تعویض کامل چوب‌ها می‌شود رخ دهد.

 

مراحل-بازسازی-ترمووود

 

مرحله سوم:
عملیات اجرایی بازسازی ترمووود شامل موارد زیر می‌باشد:

  1. شستشوی نما: شستشو نما به صورت کلی انجام می‌شود.
  2. ساب زدن: لازم به ذکر است که ساب زدن زمانی صورت می‌گیرد که سطح چوب دچار آسیب‌ دیدگی و پوسته شدن رنگ شده باشد.
  3. رنگ کاری: عملیات رنگ کاری بعد از شستشو و خشک شدن نما صورت می‌گیرد. لازم است بدانید که این قسمت در دو مرحله انجام می‎گیرد، در مرحله اول چوب‌ها به طور کامل رنگ می‌شود و سپس در مرحله دوم پرداخت نهایی رنگ برای یکدست کردن رنگ نما انجام می‌شود.
  4. اصلاح ایرادات: ایرادات جزئی کار مانند شل شدگی پیچ‌ها، جا به جایی الوارها، تعویض جزئی الوارها در صورت لزوم انجام می‌شود.
  5. تعویض کلی چوب‌های ترمووود: در برخی موارد که میزان آسب دیدگی چوب‌های ترمووود بسیار زیاد باشد، ترمیم، نگهداری و بازسازی ترمووود کار ساز نیست و لازم است که نمای ترمووود به صورت کامل تعویض شود.
    این اتفاق می‌تواند به دلایل مختلف مانند کیفیت پایین چوب‌های کار شده، کیفیت پایین رنگ، نصب و اجرای غیر استاندارد و … باشد.

 

آیا نمای ساختمان هم نیاز به نگهداری دارد؟

لازم به ذکر است که نمای ساختمان هم مانند سایر قسمت‌های ساختمان نیاز به شستشو و نگهداری دائم دارد و بحث نگهداری نما صرفا شامل حال ترمووود نیست. در نمای ساختمان به دلیل بارش برف و باران که در برخی مناطق به صورت اسیدی نیز می‌باشد، وجود گرد و غبار و دوده، تابش اشعه UV آفتاب، نیازمند به ترمیم و نگهداری حتی بیشتر از سایر قسمت‌های ساختمان است.

اما متاسفانه به دلیل عدم توجه و فرهنگ سازی مناسب، تصمیم‌گیری جمعی و عدم آشنایی با اصول، نگهداری نما مورد توجه قرار نمی‌گیرد و گاها دوره‌های نگهداری آنقدر طولانی هستند که نیاز به تغییر و تعمیر کلی در نما حادث می‌گردد.

 

ترمووود-نما

 

ویژگی‌های مثبت ترمووود برای استفاده در نما ساختمان

همان طور که به این موضوع اشاره کردیم به طور کلی ترمووود یک چوب بسیار قدرتمند و با کیفیت است که انجام پردازش‌هایی بر روی آن به شرایطی با ثبات و قابل استفاده در نما رسیده است. در واقع ترمووود با قرار گرفتن در معرض حرارت و از بین رفتن میکروب‌ها، افزایش مقاومت و … به حالتی بسیار خالص رسیده است. که این موضوع سبب نمایان شدن ویژگی‌هایی از جمله موارد زیر شده است:

زیبایی بخشیدن به نمای ساختمان

بهره گیری از چوب در نمای ساختمان باعث می‌شود علاوه بر زیبایی و آرامشی که در نگاه اول به ساختمان داده می‌شود، اصالت و قدرتی نیز به ساختمان القا شود که البته این موضوع به دلیل علایق ما نسبت به چوب و سابقه تاریخی که استفاده از آن در بناهای ما بوده است بازمی‌گردد.

از طرفی لازم است چوبی که در نما استفاده می‌شود، می‌بایست از جهت برخی از موارد زیبایی قابل پسند باشد تا حس آن در نما ایجاد شود. چوب ترمو با پردازش‌هایی که بر روی آن صورت می‌گیرد، به رنگ بسیار جذاب در می‌آید که امکان ترک برداشتن و یا پوسیدگی در آن نزدیک به صفر است.

مقاوم در برابر سایر حشرات و موریانه‌‌ها

چوب ترمووود در برابر حمله حشرات موزی، قارچ‌ها، موریانه‌ها در پایدارترین حالت ممکن قرار دارد. و اگر چوب ترموو، چوبی استاندارد باشد بروز این اتفاقات و بازسازی ترمووود وجود ندارد. زیرا همان طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم،  قرار دادن در حرارت بالا، موجب شده است که مواد مغذی که حشرات از آن تغذیه می‌کنند از بین برود.

انواع رنگ ترمووود

برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که رنگ را عرضه می‌کنند. ولی بهترین رنگ برای رنگ آمیزی ترمووود رنگ اکرولیک بر پایه آب می‌باشد. برای رنگ کاری نمای ساختمان رنگی باید مورد استفاده قرار بگیرد که بارش باران وتابش نور خورشید در آن تاثیری نداشته باشد. حدود 80 نوع رنگ و تنوع برای چوب ترموو در بازار وجود دارد که به صورت سلیقه‌ای انتخاب می‌شود.

پیشنهاد مشاهده: انواع رنگ چوب و نحوه اجرای آن روی ترمووود

روش رنگ کاری ترمووود در نما

برای اجرای رنگ در نمای ساختمان ابتدا لازم است زیر کار رنگ کاملا تمیز شود. بهتر است برای اجرای رنگ از قلمو استفاده گردد. معمولا اجرای رنگ و خدمات رنگ کاری ترمووود اگر یکبار به صورت غلیظ انجام شود کافی است ولی اگر لازم شود دو دست رنگ صورت بگیرد باید 24 ساعت از زدن رنگ اول بگذرد.

ولی موضوعی که کارفرمایان باید به آن آگاه باشند، انتخاب رنگ است در واقع باید رنگی را در نظر بگیرند که رگه‌هایی چوب مشخص باشد. چرا که سبب زیباتر شدن نما می‌شود.

 

 

متخصصین ما در تهران وود آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در تمام زمینه‌های چوب ترموو از جمله بازسازی ترمووود، رنگ کاری و … می‌باشند. همین الان می‌توانید با متخصصین تهران وود تماس بگیرید و با دریافت مشاوره کاملا رایگان از راهنمایی ‌آن‌ها بهره مند شوید.

[av_buttonrow alignment=’center’ button_spacing=’5′ button_spacing_unit=’px’ av_uid=’av-ljqki’ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”]
[av_buttonrow_item label=’تماس با ما’ link=’tel:09121234811′ link_target=” size=’large’ label_display=” title_attr=” icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-h5ysa’]
[/av_buttonrow]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و قیمت