بازسازی چوب

ترفندهای مهمی که در زمینه بازسازی رنگ و نگهداری چوب باید بدانیم

به طور حتم در خانه‌های هر کدام از ما یا حتی خانه‌ی پدر مادرهایمان وسایل چوبی قدیمی زیادی پیدا می‌شوند که بدون استفاده مانده‌اند. تمام این وسایل چوبی زمانی کاربردی و طبق مد روز بوده‌اند که میتوان با بازسازی چوب آنها، مانند روز اولشان دوباره از آنها استفاده کرده و دوباره در خانه شما جلوه نمایی کنند.

مراحل تعمیر رنگ چوب و ترمووود

بازدید و عیب یابی توسط کارشناسان چوب

در مرحله‌ی اول لازم است کارشناسان متخصص چوب، بازدید و عارضه‌‌یابی کنند. به طور مثال در تشخیص اولیه ترمیم رنگ چوب، کارشناسان تهران ‌وود مراحل رنگ و اجرای چوب را مورد بررسی قرار می‌دهند. در بازدید اولیه حدود متراژ به صورت تخمینی برآورد می‌شود، بدهی است که متراژ دقیق کار پس از مترکشی به کارفرما تحویل داد می‌شود.

 

عیب یابی چوب

 

دریافت مشاوره حرفه ای از کارشناسان چوب

بر اساس تشخیصی که توسط کارشناس متخصص در زمینه‌ی چوب صورت گرفته است، پیشنهاد خود را در رابطه با نگه‌داری چوب و بازسازی رنگ چوب به کارفرما اعلام می‌کند. پیشنهادی که توسط کارشناسان چوب به کارفرما اعلام می‌شود در جهت ماندگاری و طولانی بودن عمر چوب حداکثری است.

سمباده‌زنی، شستشو و یا برداشت یک لایه از چوب، بازسازی رنگ چوب، اصلاح ایرادات جزئی و یا اصلاح ایراداتی احتمالی نصب و شاید هم تعویض کلی چوب‌نما موضوعی است که باید توسط کارشناس صورت بگیرد. اما این که چه پیشنهادی به کارفرما داده می‌شود بستگی به شرایط رنگ و چوب مورد استفاده دارد.

این نکته را در نظر بگیرید که اگر ترمیم و رسیدگی به چوب‌ها به صورت منظم انجام بگیرد، چوب ترمووود یک متریال مادام‌العمر خواهد بود. در نتیجه شرایط و نوع نگهداری ما از چوب در طولانی شدن عمر آن بسیار تاثیر گذار خواهد بود. بسیاری از ساختمان‌های چوبی آسیای جنوبی با شرایط نگه‌داری و رسیدگی مداوم چیزی حدود بیش از 600 سال عمر دارند و همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لازم است این نکته را ذکر شود که چوب ترمووود در نمای ساختمان با توجه به میزان آفتاب‌گیر بودن نما لازم است هر 3 سال مورد بررسی قرار گیرد. امکان این که این نماها نیاز به شستشوی مجدد داشته باشند بسیار زیاد است اما این که نیاز به ترمیم رنگ چوب و بازسازی داشته باشند موضوعی است که باید کارشناس متخصص آن را مشاهد کند.

در نگه‌داری ترمووود در کف‌ها به دلیل ای که سایش و صدمات فیزیکی که در کف صورت می‌گیرد و همچنین زاویه‌ی تابش نور خورشید بر سطوح افقی، لازم است هر 6 ماه یکبار مورد بررسی قرار بگیرد.

در نظر بگیرید که رفع و اصلاحات چوب مانند بازسازی رنگ چوب در زمان مناسب، مانع از آن می‌شود که هزینه‌های سنگینی برای ترمیم رنگ چوب و یا تعمیر آن بپردازید که حتی گاها عدم رسیدگی به موقع منجر به تعویض کلی چوب می‌شود.

اجرای ترمیم و بازسازی چوب

  1. شستشوی چوب مورد نظر: شستشو می‌تواند به صورت کلی انجام شود و تقریبا لازمه‌ی مراحل ترمیم و بازسازی رنگ چوب است.
  2. ساب زدن: ساب زدن و لایه برداری در صورتی انجام می‌شود که سطح چوب دچار آسیب یا پوسیدگی شده باشد در این صورت ساب زدن باعث رفع ایرادات و یکدست شدن سطح چوب می‌شود.
  3. ترمیم رنگ چوب: عملیات رنگ کاری پس از از شست و شو و خشک شدن نما انجام می‌شود. لازم به ذکر است که این عملیات در دو مرحله انجام می‌شود، در مرحله‌ی ابتدایی چوب‌ها به صورت کامل رنگ می‌شوند و در مرحله‌ی دوم پرداخت نهایی رنگ به جهت یکدست کردن رنگ نما صورت می‌گیرد.
  4. اصلاح ایرادات: ایرادات جزئی کار مانند مانند شل شدگی پیچ‌ها، جابه‌جایی الوارها و یا تعویض جزئی برخی الوارها در صورت لزوم و طبق تشخیص کارشناس مربوطه صورت می‌گیرد.
  5. تعویض کلی چوب‌های ترمووود: همان طور که در قسمت بالا هم به این مسئله اشاره کردیم، در صورتی که میزان آسیب دیدگی چوب بسیار بالا باشد و نتوان با تعمیر و یا ترمیم رنگ چوب دوباره آن را مورد استفاده قرار داد، لازم است که به طور کلی چوب مورد نظر مورد تعویض قرار بگیرد.

حتما ببینید: بازسازی رنگ چوب و ترمووود

 

این اتفاق می‌تواند به دلیل دلایل مختلفی همچون کیفیت پایین چوب‌ کار شده، کیفیت پایین رنگ چوب، نصب و اجرای غیر استاندارد و یا شرایط نگه‌داری نادرست باشد. در این جا لازم است به نکته‌ای اشاره شود که نمای ساختمان هم مانند سایر قسمت‌های ساختمان که از چوب درست شده‌اند نیاز به شستشو و نگهداری منظم دارد و همچنین بحث نگه‌داری نما صرفا مربوط به ترمووود نیست.

در نمای ساختمان به دلیل بارش برف و باران که در برخی از مناطق به صورت اسیدی نیز می‌باشد، وجود گردو غبار و دوده، تابش اشعه‌ی  UV خورشید، نیاز به ترمیم و نگه‌داری حتی بیشتر از سایر بخش‌های داخلی خانه که از چوب تشکیل شده‌اند، دارد.

 

بازسازی ترمووود

 

شرایط نگه‌داری از وسایل چوبی

با توجه به مطالبی که در قسمت بالاتر درباره‌ی آن صحبت کردیم، فکر میکنم نیاز است که قبل از خرید وسایل چوبی و یا طراحی چوب، با شرایط نگه داری چوب بیشتر آشنا شویم. چوب در گذر زمان به صورت خواسته و یا ناخواسته دچار تغییرات می‌شود در نظر داشته باشید که چوب یک متریال کاملا طبیعی است، پس به نگه‌داری و رسیدگی نیازمند است. عواملی که سبب تغییرات در چوب می‌شوند ممکن است طبیعی یا غیر طبیعی باشد.

چوب با توجه به شرایط آب و هوایی که در آن قرار دارد ممکن است دچار تغییرات شود. یکی دیگر از عواملی که سبب تغییرات ظاهری در چوب می‌شود، تاثیرات استفاده مداوم از چوب بدون رسیدگی به آن می‌باشد.

مانند خراشیده شدن سطح چوب یا ضربه‌ای که به پایه‌های مبل وارد می‌شود یا در کف پوش‌ها که تماس فیزیکی بیشتری دارند ممکن است این تغییرات ظاهری ایجاد شود. لازم است ذکر شود که انواع چوب دارای ویژگی‌های متفاوت است که با گذر زمان و به اصطلاح کهنه شدن چوب این ویژگی‌ها پدیدار می‌شود.

که لزوما این نکات منفی نیستند، حتی در بعضی از چوب‌ها به زیبایی آن‌ها افزوده می‌شود. مانند چوب ترمووود که با گذر زمان به رنگ سفید مایل به خاکستری تبدیل می‌شود و این رنگ طرفدارن زیادی دارد. یا چوب گیلاس که با گذر زمان به رنگ قرمز یا قهوه‌ای مایل به قرمز تغییر رنگ می‌دهد که به زیبایی آن می‌افزاید.

تاثیرات آب و هوا و شیوه‌ی نگه داری چوب

تغییرات آب و هوا بر هر چه که روی زمین قرار دارد تاثیر می‌گذارد که چوب به دلیل ارگانیک بودنش از این قاعده مستثنی نیست. تغییرات دما، تابش خورشید و میزان رطوبت از جمله مواردی است که بر چوب تاثیر دارد. اما لازم است بدانید این موارد فقط شامل مکان‌های بیرون که از چوب استفاده شده است نیست بلکه شامل دکوراسیون داخلی خانه هم می‌شود.

هر چند که در محیط‌های بیرونی که چوب در آن استفاده شده است سرعت این تغییرات بیشتر است. همان طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم لوازم و سازه‌های چوبی در محیط بیرون در فرسایش بیشتری هستند که عواملی مانند برف و باران تاثیر گذارترین این موارد هستند.

بهتر از در انتخاب نوع چوب در محیط‌های بیرونی دقت بیشتری داشته باشیم به طور مثال چوب‌های سدرا، سرخدار و ساج به دلیل داشتن مواد روغنی طبیعی، در مقابل تغییرات آب‌ و هوا نسبت به سلیر چوب‌ها از مقاومت بیشتری برخوردارند. یکی دیگر از آسب‌هایی که آب و رطوبت به چوب وارد می‌کند پوسیدگی است.

در چوب‌های که به طور طبیعی دارای مواد روغنی نیستند، وجود رطوبت سبب رشد و نمو موجودات ذره بینی می‌شود که باعث پوسیدگی چوب می‌شوند. دقت کنید که حتی مقاوم‌ترین چوب‌ها در محیط های پر بارش دچار پوسیدگی می‌شوند و لازم است برای مراقبت و نگه داری از آن‌ها مرتبا با مواد پاک کننده مخصوص و یا ترکیب تری سدیم فسفات، کلورین و آب، آن‌ها را تمییز کاری نمود.

در رابطه با وسایل تزئینی، ستون‌ها، کفپوش‌ها و سایر وسایل چوبی داخل منزل نیز باید اثرات دما و رطوبت را مد نظر گرفت. این موضوع به خصوص در فصل‌های که تغییرات دما بسیار زیاد است باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

به طور مثال در فصل‌های سرد اتمالا ائلین کاری که شما انجام می‌دهید بستن پنجره‌ها و افزایش دمای خانه است. اما این اقدامات ممکن است به وسایل چوبی شما آسب وارد کنند چرا که گرمای زیاد سبب خشکی بیش از حد و یا ایجاد ترک در چوب می‌شود.

همچنین ممکن است مدتی در منزل نباشید و با خاموش بودن وسایل گرمایشی، رطوبت موجود در چوب به صورت انجماد شدن تغییر حالت دهد که خود این مسئله نیز می‌تواند سبب آسیب زدن به چوب شود.

 

کف‌پوش چوبی

 

نکات کلی و عمومی نگه‌داری از چوب

علاوه بر نکات اختصاصی که قسمت‌های پیشین به آن پرداختیم، رعایت نکات عمومی و روزانه نگه‌داری از چوب هم الزامی است. همیشه به یاد داشته باشید که چوب یک ماده‌ی ارگانیک بوده است و در اثر شرایط محیطی نامناسب و یا عدم نگه‌داری آن به شیوه‌ی درست، دچار تغییرات می‌شود.

به طور مثال کفپوش‌هایی که چوبی هستند گرما و طروات خاصی را به محیط می‌بخشند. اما در نظر بگیرید که سطح این کفپوش‌ها همیشه در معرض گرد و غبار و آلودگی است در نتیجه لازم است سطح آن‌ها به طور مداوم گردگیری و تمیز شود.

حتما ببینید: ترمیم و بازسازی پارکت چوبی

 

به هیچ وجه از مواد تمیز کننده بی‌کیفیت ارزان برای سطوح چوبی استفاده نکنید. مواد شیمیایی نامناسب می‌تواند پوشش بیرونی چوب و یا حتی بافت اصلی چوب را تحت تاثیر قرار دهد و خسارات جبران ناپذیری به بار آورد. در این راستا همواره از موادی که در آن‌ها از آمونیاک استفاده شده است بپرهیزید.

در انتخاب مواد تمیز کننده همواره نوع و رنگ چوب را در نظر بگیرید، و مطابق نوع جنسی که چوب مورد نظر شما دارد محصول را خریداری کنید. همان طور که در قسمت‌های پیش‌تر به آن اشاره کردیم، تابش خورشید می‌تواند تاثیرات مخربی بر چوب داشته باشد درنتیجه تا جای ممکن وسایل چوبی خود را در معرض تابش مستقیم خورشید قرار ندهید.

در رابطه با محصولات چوبی که سطح آن‌ها بسیار نازک و حساس است می‌توانید از محلول آب و سرکه برای تمییز کردن سطوح آن استفاده کنید.

شرایط نگه‌داری از چوب ترمووود

تا الان آزمایشات کیفی متعددی در این زمینه توسط تولید کنندگان برتر ترمووود صورت گرفته است تا میزان مقاومت این نوع چوب سنجیده شود. در یکی از این آزمایش‌ها در یک شرکت فلاندی، به مدت به مدت 16 هفته الوار چوب نما را در تماس مستقیم با خاک قرار دادند که نتیجه‌ی آزمایش بسیار امید بخش بود.

مقاومت ترمووود در برابر پوسیدگی

در نگه‌داری ترمووود به دلیل گردش هوای آزاد در اطراف سطح چوب، حتی در تماس با رطوبت مختصر و یا ریگ‌های درشت، چون الوار به سرعت خشک می‌شود مشکل مشکلات خاصی در زمینه‌ی پوسیدگی ایجاد نمی‌کند.

حتما ببینید: مزایا و ویژگی‌های ترمووود

در نمای چوب ترموود هم به دلیل مراحل تولیدی که دارد ( در مقاله‌های دیگر درباره‌ی مراحل فرآیند ترموود به طور کامل توضیح داده شده است) هیچ گونه حشراتی به آن نفوذ نمی‌کنند و پوسیدگی قهوه‌ای رنگ معمول در چوب‌ها در ترموود مشاهده نگردیده است.

 

مقاومت ترمووود در برابر پوسیدگی

 

حتما ببینید: رنگ ترمووود

تعمیر رنگ در ترموود

یکی از روش‌های مقاوم سازی ترموود رنگ کردن آن است که سبب محافظت چوب از اشعه‌ی UV آفتاب می‌شود. همان طور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم، اشعه‌ی UV سبب تغییر رنگ چوب ترموو می‌شود و آن را به رنگ سفید مایل به خاکستری تبدیل می‌کند که البته خود این رنگ هم طرفدارن زیادی دارد.

اما اگر این رنگ جزو رنگ‌های مورد علاقه‌ی شما نیست و علاقه دارید چوب ترموو شما مقاومت و ماندگاری بیشتری داشته باشد، توصیه‌ی کارشناسان این است که چوب ترموود جهت ماندگاری بیشتر نیاز دارد هر سال مجددا رنگ شود. به همین علت در زمان خرید چوب‌ها توصیه می‌شود که آن‌ها رنگ شوند.

 

 

قطعا با خواندن این مقاله به اهمیت نگه‌داری و انتخاب نوع چوب در دکوراسیون داخلی و یا خارجی پی برده‌اید. اگر شما هم در زمینه‌ی بازسازی رنگ چوب نیازمند راهنمایی و مشاوره بیشتر برای کیفیت بخشیدن به محصولات چوبی خود هستید می‌توانید همین الان با کارشناسان متخصص تهران وود تماس بگیرید و با دریافت مشاوره‌ی رایگان از این فرصت بهره‌مند شوید.

[av_buttonrow alignment=’center’ button_spacing=’5′ button_spacing_unit=’px’ av_uid=’av-ljqki’ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”]
[av_buttonrow_item label=’تماس با ما’ link=’tel:09121234811′ link_target=” size=’large’ label_display=” title_attr=” icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-h5ysa’]
[/av_buttonrow]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و قیمت