محصول ترمووود ایرانی و فنلاندی

ترمووود ایرانی بهتر است یا ترمووود فنلاندی؟ چرا؟

در میان تحقیقات گسترده‌ای که کشورهای اروپایی از چندین سال پیش در زمینه ترمووود صورت گرفته، کشور فنلاند جزو موفق ترین آنها بوده و با انجام جامعترین مطالعات و تحقیقات در این زمینه توانسته یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین  محصولات ترمووود را تولید کند. پیرو این تولید با کیفیت، درحال حاضر بیشترین آمار صادرات ترمووود مربوط به کشور فنلاند است؛ البته سایر کشورها مانند هلند، آلمان و فرانسه نیز درصدد بهبود و ارتقای ویژگی‌های ترمووود هستند. چوب ترمو یک محصول کاملا طبیعی است که عمدتا از تنه درختان کاج و زبان گنجشک تهیه می‌گردد. کشور فنلاند پس از سال‌ها تحقیق در زمینه جنگل داری و بدست آوردن دانش فنی با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی موفق به توسعه گونه های پرورشی کاج و ایجاد جنگل های  مصنوعی لازم  برای صنایع ترمو وود شد و توانسته در حال حاضر یکی از بهترین تولید کنندگان چوب ترمو در جهان باشد. در سال‌های اخیر تولید کنندگان ایرانی نیز به دلیل زیبایی بصری این محصول  و کاربردهای وسیع آن درصدد تولید ترمووود در داخل کشور هستند؛ اما به دلیل آنکه شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی مناسب برای توسعه جنگل‌های موردنظر محیا نیست، به ناچار مواد اولیه یا همان چوب خام مورد نیاز این محصول از خارج وارد می شود. عمده این واردات با توجه به شرایط تحریم از کشور روسیه انجام می‌شود. متاسفانه گاهی اوقات به علت عدم استفاده از مواد اولیه مناسب و عدم توجه به فرآیند تولید ترمووود، محصول نهایی ترمووود ایرانی از کیفیت و دوام ترمووود فنلاندی برخوردار نیست. خیلی از مردم به دلیل پایین‌تر بودن قیمت هر متر مربع ترمووود ایرانی آن را ترجیح می‌دهند . به راستی آیا چوب ترمووود ایرانی و ارزان انتخاب درستی است؟ با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم برای پاسخ صحیح به این سوال را کسب کنید.

تفاوت ترمووود ایرانی و ترمووود فنلاندی

همانطور که می‌دانید فرآیند تولید ترمووود باعث از بین رفتن موادی مانند گلوکز، رزین و برخی مواد تشکیل دهنده بافت داخلی چوب می‌شود. اجرای اصولی این فرایند موجب کاهش چشمگیر جذب رطوبت و دفع آفات چوب شده و تاثیر مستقیم در کیفیت و ظاهر  آن دارد. مشخصات فنی و کیفی چوب ترمووود ایرانی با چوب ترمو فنلاندی از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است. در اینجا سعی کرده ایم تا ویژگی‌های کلی این دو محصول را از نظر کیفیت، ظاهر و قیمت مقایسه کنیم.

کیفیت و دوام چوب ترمووود ایرانی و فنلاندی

عدم جذب رطوبت و مقاومت در برابر پوسیدگی، باران، آفتاب و حشرات، ثابت بودن ابعاد، وزن کمتر و … مزیت‌های بارز یک چوب ترمو نسبت به سایر چوب ها است که طی اعمال فرایند ترمووود روی چوب طبیعی حاصل می‌شود. مزایای گفته شده در بین انواع ترمووود نیز متغیر است. بعنوان مثال ممکن است میزان مقاومت یک چوب ترمووود در برابر نفوذ آب بسیار بیشتر از ترمووود دیگر باشد یا ممکن است تغییرات ابعادی در انواع ترمو وود متفاوت باشد. به جرات می‌توان گفت این اختلاف، حاکی از تفاوت کیفیت مواد اولیه و استاندارد بودن یا نبودن فرایند ترمووود است. در ادامه تفاوت‌های مواد اولیه و و تکنولوژی بکار گرفته شده در تولید ترمووود ایرانی و فنلاندی بررسی خواهد شد.

ماده اولیه چوب ترمووود ایرانی و فنلاندی

به عنوان ماده اولیه، چوب‌های رشد یافته در شمال فنلاند بسیار با کیفیت هستند. ترمووود تولید شده از این چوب‌ها دارای کیفیت بالاتری نسبت به ترمووود تولید شده از سایر چوب‌ها است. از جمله این چوب‌ها درختان کاج سوزنی یا پاین است. همانطور که در مقاله مربوط به تشخیص کیفیت ترمووود گفته شد یکی از موارد مهم در کیفیت ترمووود وجود گره‌های منظم در بافت چوب است. این درختان به لحاظ اینکه تزئینی هستند بافت منظم و گره‌های پروانه ای شکل دارند که تاثیر مستقیم در کیفیت محصول ترمووود خواهد داشت.

پیشنهاد مشاهده : نحوه تشخیص ترمووود با کیفیت 

مواد اولیه در تولید محصول ترمووودایرانی

چوب ترمووود ایرانی در ابتدا با استفاده از چوب کاج روسی تولید می‌شد، اما به دلیل تفاوت در کیفیت چوب خام کاج روسی نسبت به کاج فنلاندی که منجر به کیفیت پایین ترمووود تولیدشده بود، شرکت های تولید کننده ترمووود ایرانی مجبور به واردات چوب کاج فنلاندی شدند. بدیهی است که وجود گره ترک خورده در چوب ترمووود می‌تواند بسیاری از مزیت‌های این چوب‌ها از جمله مقاومت آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد. افت مقاومتی ترمووود موجب می‌شود تا نتوان از آن‌ها در نمای بیرونی ساختمان و خیلی از اماکن دیگر استفاده کرد. بنابراین معمولاً از چوب‌هایی که دارای گره چوب فراوان هستند استفاده نمی‌شود. درختان کاج فنلاندی خاصیتی دارند که معمولاً در تنه خود زایش شاخه‌های انشعابی کمتری دارند؛ بنابراین چوب آن‌ها دارای تعداد گره‌های بسیار کمی است ولی متاسفانه با توجه به استفاده از مواد اولیه نامناسب در تولید ترمووود ایرانی، این امر درباره چوب ترمو ایرانی صدق نمی‌کند و این چوب مناسب برای استفاده در فضای خارجی نظیر نما، کفپوش محوطه خارجی، روف گاردن، آلاچیق و … نیست.

تکنولوژی اعمال فرایند ترمووود

نکته دیگری که در بکارگیری چوب‌های ترمو بسیار حائز اهمیت است اجرای صحیح و استاندارد فرایند فرآوری ترمووود است‌ چون حتی با کیفیت‌ترین چوب در اثر اجرای غیر استاندارد فرآیند، به ترموووود ضعیف و بی کفیت تبدیل می‌شود. میزان حرارت، یکنواختی حرارت، شرایط عاری از اکسیژن، کنترل رطوبت حین فرایند، روند افزایش و کاهش حرارت و طول مدت حرارت دهی درون کوره و … تنها برخی از استانداردهای لازم برای تولید ترمووود است. آزمایشهای استاندارد برای تعیین کیفیت ترمو وود بسیار دقیق و پیچیده بوده و تنها در آزمایشگاه های مجهز کشور های اروپایی انجام می شود که مراکز اصلی آن در کشور های فنلاند، استونی ، آلمان و سوئد قرار دارد. ترمووود فنلاندی استاندارد برای تمامی کاربردهای ترمووود مانند دکوراسیون داخلی و نما قابل استفاده است درحالیکه چوب ترمووود ایرانی که توسط تولید کنندگان غیر معتبر تولید می شود به دلیل کیفیت پایین و نداشتن استانداردهای لازم در فضای باز دچار مشکل خواهد شد.

تکنولوژی تولید محصول ترمووود ایرانی و فنلاندی

همانطور که گفته شد وجود ترک در چوب خام باعث پایین آمدن کیفیت ترمووود خواهد شد؛ حتی اگر که عملیات انجام شده مطابق استانداردهای تایید شده در انجمن ترمووود فنلاند باشد چوب ترمو حاصل از آن از نظر ظاهری شاید تفاوت چندانی با محصول حاصل از عملیات استاندارد نداشته باشد اما ترک هایی درون چوب ایجاد می گردد که به راحتی قابل تشخیص نیست و پس از استفاده ترمووود در فضای باز و مواجهه با تنشهای محیطی این ترکها رشد یافته و به سطح چوب می رسند. با توجه به اینکه کشور ایران از جنگل و درختان کاج مورد نیاز و مواد اولیه غنی نیست، برای تولید چوب ترمو در ایران اقدام به استفاده از چوب و مواد اولیه بی کیفیت وارد شده از کشورهایی نظیر روسیه شده است که این امر باعث عدم مقاومت و پایداری لازم در چوب ترمو خواهد بود. تهران‌وود عرضه کننده ترمووود باکیفیت و بدون گره از چوب های وارداتی جنگل های سوزنی برگ شمال روسیه است. این ترمووودها دارای مقاومت بالا و استحکام در برابر نیروهای مکانیکی خارجی است. منزو وود Menzowood ، تی وود Twood و مازندوود MCA نمونه های باکیفیت از چوب ترمووود ایرانی است.

پیشنهاد ویژه: رنگ چوب و پوشش‌های تخصصی بورماواکس

محصول ایرانی تی وود (Twood) از دو نوع چوب تولید می‌شود، یکی چوب درخت کاج پهن برگ یا همان اسپروس (Spruce) که از جنگل های تایگای کشور روسیه استخراج می‌شود و دیگری گونه درختان کاج سوزنی و یا اصطلاحا گونه پاین (Pine) که عموماً به صورت پرورشی در کشورهای اسکاندیناوی تولید شده و وارد ایران می شود. محصولی که از درختان اسپروس تهیه می شود از دوام کمتری نسبت به گونه پاین برخوردار است و از نظر زیبایی و جلوه بصری نیز در سطح پایین‌تری قرار دارد؛ به همین جهت این ترمو وود در دسته محصولات گرید B قرار گرفته و دارای قیمت ارزان‌تری است. نوع دیگر از محصولات تی‌وود گونه پاین است؛ با توجه به پرورشی بودن درختان پاین تعداد و اندازه گره ها در سطح چوب یکسان است و همانطور که گفته شد تعداد و نوع این گره ها در ظاهر و استحکام و دوام چوب موثر است. پس می توان گفت تی وود گونه پاین جلوه بصری خیلی زیبا، دوام و استحکام بالاتری نسبت به گونه اسپروس دارد و می توان از آن در نمای ساختمانها و انواع آلاچیق، پرگولا و سازه های چوبی در فضای باز و فضای داخلی استفاده کرد.

تفاوت ظاهری چوب ترمووود ایرانی با فنلاندی

رنگ ترمووود فنلاندی تیره بوده و در شرایطی که مقدار رطوبت هوا متغیر است، بسیار پایدارتر است. در ترمووود ایرانی به دلیل غیر همگن بودن دمای اکثر کوره های ایرانی به اجبار دمای کوره در محدوده پایین تر از استاندارد ترمووود تنظیم می شود تا چوب درون کوره نسوزد. به همین دلیل رنگ چوب ترمووود ایرانی به دلیل فرآوری در دمای پایین تر، روشن‌تر از چوب ترمو فنلاندی است. از لحاظ کیفیت پرداخت و صاف و صیقلی بودن کناره های چوب، ترمووود ایرانی دارای کیفیت پایین تر است که در این مورد بستگی مستقیم به دستگاه مولدر (Molder) مورد استفاده در فرآیند پرداخت دارد. همچنین با توجه به استاندارد نبودن شرایط اکثر کوره ترمووود در ایران معمولا در ابتدا و انتهای شاخه های ترمووود ترک های ریز و درشت مشاهده می شود که علاوه بر تاثیرگذاری روی ظاهر محصول بر دوام آن نیز تاثیرگذار خواهد بود.

تیره و روشن بودن چوب ترمو

مقایسه قیمت چوب ترمووود ایرانی با ترمووود فنلاندی

از مزایای ترمووود فنلاندی طول عمر ۲۰ سال به بالا, پایداری در برابر عوامل محیطی، مقاومت در برابر بسیاری از حشرات, فقدان مواد شیمیایی در محصول و تنوع بالای آن است. قیمت هر متر مربع ترمووود فنلاندی به ابعاد و مشخصات کیفی آن بستگی دارد. همانطور که گفته شد در تولید ترمووود ایرانی به دلیل ارزان سازی عموما از چوب های با کیفیت پایین وارداتی از کشور روسیه استفاده می شود که از لحاظ کیفی قابل مقایسه با درختان جنگل های فنلاندی نبستند و این امر باعث کم شدن مقاومت و پایداری مورد انتظار از ترمووود ایرانی می‌شود. البته نا گفته نماند که تولید کنندگان انگشت شماری هم وجود دارند که از چوب های با کیفیت بالای وارداتی از روسیه، گرجستان، آلمان، فنلاند و سوئد استفاده می کنند که طبعا محصولات این دسته از تولید کنندگان ترمووود ایرانی دارای کیفیت و قیمت بالاتری است. بدون در نظر گرفتن کیفیت ترمووود می‌توان گفت قیمت ترمووود ایرانی بسیار کمتر از ترمووود فنلاندی است اما در صورتی که این مقایسه با در نظر گرفتن نسبت کیفیت و مزایای ترمووود فنلاندی به قیمت آن انجام شود، بی شک چوب ترمووود ایرانی در کفه پایین ترازو قرار خواهد گرفت.

متاسفانه، افرادی در بازار هستند که چوب ترمووود ایرانی را به جای فنلاندی می‌فروشند، برای جلوگیری از خرید ترمووود بی کیفیت حتما از مجموعه‌ایی که دارای تنوع چوب ترمو با برندهای متفاوت هستند خرید نمایید. کارشناسان تهران وود برای ارائه مشاوره رایگان در خصوص قیمت و کاربرد انواع ترمووود ایرانی و خارجی منتظر تماس شما مشتریان عزیز هستند.

 

2 پاسخ
 1. مهدی کاظمی
  مهدی کاظمی گفته:

  سلام از دوستان کسی اطلاعات رنگ کردن چوب ترمو وود داره….
  من تولیدی کابین روشویی دارم یه سری مدل جدید میخوام با ترمو بزنم ممنون میشم نحف رنگ‌ کردنش و نوع رنگش رو بهم بده تشکر

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   وقت به خیر
   در مقالات ما نحوه رنگ کردن چوب به صورت ویدیویی آموزش داده شده است، پیشنهاد ما این است که برای انتخاب رنگ مناسب و نحوه استفاده از آن با تهران وود تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و قیمت