طراحی روف‌گاردن

طراحی روف گاردن و نکات مربوط به روف گاردن ترمووود

طراحی روف گاردن یا همان باغ روی بام در واقع یک ایده جدید نیست و سال‌هاست در بسیاری از کشور‌ها بخصوص کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسته به نوع مواد و ایده مورد استفاده،شکل‌های مختلفی دارد. با توجه به کوچکتر شدن فضای زندگی و معایب گلخانه‌های داخل منزل روف گاردن ایده بسیار خوبی برای جبران فشارهای روانی ناشی از زندگی شهری و صنعتی است. در گذشته گلخانه‌های خانگی فضایی مناسب، زیبا و دلنشین برای رفع این نیاز بود ولی امروزه همان گلخانه‌های خانگی جای خود را به ساخت روف گاردن داده‌اند تا انسان از فضای باز و طبیعت بیشتر بهره ببرد. محیطی که در آن می‌توانید زمانی از ساعات فراغت خود و خانواده را با طبیعت بگذرانید. در واقع روف گاردن جایی برای تمدد اعصاب در خانه‌های امروزی است. با تهران‌وود همراه باشید تا با نحوه پیاده‌سازی روف گاردن آشنا شوید.

روف گاردن ترمووود

انتخاب صحیح مصالح نما و ساخت روف‌گاردن، می‌تواند تا ۱۵٪ ارزش ساختمانتان را افزایش دهد. انتخاب مصالح با وزن کم از مهمترین مراحل اجرای روف گاردن است. استفاده از سنگ به دلیل وزن بالای آن امکان‌پذیر نیست و با توجه به اینکه وزن چوب طبیعی در اثر ترمو شدن بسیار کاهش می یابد، در طراحی روف گاردن، استفاده از ترمووود بهترین راه‌کار می‌باشد، حتی می‌توان از ترکیب سنگ و ترمووود استفاده کرد؛ در چنین حالتی احساس آرامش، نشاط و شادابی که از نزدیکی با طبیعت به انسان دست می‌دهد را نمی‌توان انکار کرد. استفاده از چوب ترمووود علاوه بر عمر طولانی در فضای باز باعث زیبایی بیشتر محیط روف گاردن می‌شود، اما باید به این نکته توجه کنید که هر یک سال یکبار چوب ترمووود نیاز به رنگ کاری دارد. رنگ مناسب ترمووود به هیچ عنوان به عمر آن آسیب نمی‌زند و البته جلا و زیبایی ترمووود را برای یک تا دو سال دیگر حفظ می کند.

پیشنهاد مشاهده : رنگ مناسب ترمووود

روف گاردن

اقدامات لازم برای طراحی روف گاردن

ساخت روف گاردن پیش از هر اقدامی نیاز به بررسی شرایط ساختمان توسط کارشناس و طراح روف گاردن دارد تا منجر به ایجاد خطر و هدر رفتن وقت و هزینه شما نشود. طراحان روف گاردن فکر همه چیز را کرده، مناسب با شرایط فیزیکی ساختمان، شرایط آب و هوایی و جغرافیایی منطقه تمهیدات لازم را اتخاذ می‌کنند. شرکت‌های معتبر سازه که در زمینه ساخت روف گاردن نیز فعالیت می‌کنند تجربه کافی دارند و می‌توانند آن را بدون دغدغه فضای خانه، در اندازه‌های بزرگ و کوچک برای شما طراحی کنند تا به راحتی بتوانید در منزل با طبیعت ارتباط گرفته و آرامش داشته باشید. گرفتن مجوزهای لازم از شهرداری و همسایه‌ها هم یکی از مراحل ابتدایی احداث روف گاردن است . محاسبه وزنی که ساختمان با بارش برف و باران متحمل خواهد شد، یکی دیگر از مواردی است که بررسی می‌شود. همچنین در ساخت روف گاردن باید نهایت دقت را در کف‌سازی به خرج داد تا از تجمع آب زیر لایه‌ها جلوگیری شود. انتخاب گیاه برای روف گاردن باید بسیار علمی و هوشمندانه نسبت به شرایط محیطی و آب و هوایی منطقه صورت گیرد. پوشش گیاهی در بام سبز یا روف گاردن باید در برابر شرایط محیطی، گرمای خورشید،سرما و یخ‌زدگی دوام کافی را داشته باشد. ایمن بودن ساختمان، نحوه‌ی کاشت گیاهان روف گاردن برای سالم نگهداشتن خاک، انتخاب صحیح گیاهان، مدل آبیاری، زهکشی و زیر‌ساخت، وزن مصالح به کار رفته در ساخت، بررسی شیب بام و طراحی نقشه روف گاردن از مواردی است که کارشناس باید با استفاده از تجربه و دانش فنی خود تحت عوامل آب و هوایی طبیعی و فرهنگ شهری به بهترین شکل ممکن پیاده سازی کند.

اقدامات لازم برای نگهداری از روف گاردن

پس از طراحی و ساخت روف گاردن رشد علف های هرز و هرس کردن آنها، آبیاری گیاهان، انتخاب مبلمان مناسب فضای باز، شستشوی روف گاردن، کود دهی به گیاهان و درختان و مواردی از این قبیل اهمیت پیدا می‌کند و برای رفع این دغدغه‌ها نیز می‌توان از تدابیر کارشناس استفاده کرد. طراحان روف گاردن تدابیری اندیشیده‌اند که معایب و سختی‌های روف گاردن را تا حد ممکن رفع کنند. بعنوان مثال برای برطرف کردن مشکل علف‌های هرز از گیاهانی استفاده می‌کنند که علف‌های هرز در آنها کمتر رشد می‌کنند و یا از مالچ‌پاشی استفاده می‌شود. مالچ به جلوگیری از رشد علف‌های هرز، تعدیل رطوبت خاک و تعدیل دمای خاک کمک می‌کند. استفاده از سیستم آبیاری اتوماتیک یا قطره‌ای نمونه دیگری است که در آبیاری گیاهان روف گاردن کاربرد دارد.

روف‌گاردن

مزایای طراحی روف گاردن

پیاده‌سازی روف گاردن دارای مزیت‌هایی فراتر از زیبایی است. صرفه جویی در هزینه‌های انرژی و گسترش فضای سبز از ویژگی‌های مثبت ایجاد روف گاردن است. روف گاردن مانند یک عایق حرارتی برودتی عمل کرده و از اتلاف انرژی جلوگیری می کند. به‌طور کلی ساخت روف گاردن افزایش طول عمر بام ساختمان و در برابر تابش مستقیم نور خورشید، افزایش بهای ساختمان، جذب و دفع ذرات آلاینده هوا توسط خاک و تولید هوای سالم، افزایش فضای مفید ساختمان بدون پرداخت عوارض بنا به شهرداری و … را در پی خواهد داشت.

برای ساخت روف گاردن باید اطلاعات کافی و لازم را داشته باشید تا دچار ضرر و زیان نشوید. اگر علاقمند به این کار هستید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *