روف گاردن

روف گاردن چیست و مزیت استفاده از آن بر روی بام ساختمان ها

امروزه در زندگی انسان‌ها و با پیشرفت شهرنشینی امروزی انسان‌ها از طبیعت کمی دورتر شده اند. در حالی که طبیعت تاثیرات مثبت و زیادی در روی مردم دارد و نیاز غریزی انسان‌ها برای ارتباط با طبیعت و مشاهده و لمس طبیعت بسیار نیازمند طبیعت است و نقش پررنگی را ایفا می‌کند.

در شهرهای بزرگ بدلیل ازدحام جمعیت اکثرا رو به ساختمان‌های چند طبقه آورده اند و خانه‌های حیاط دار قدیمی جای خود را به برج‌های مسکونی و آسمان خراش داده اند. باغ و بیشتر چشم انداز‌های طبیعی جای خودشون رو به راه‌ها، مراکز تجاری، تفریحی و مسکونی داده‌اند.

یا همچنین مشغله‌های کاری در زندگی این اجازه را به افراد نمی‌دهند تا در جاهایی که طبیعت زیاد است مانند خارج از شهر، تفریح و یا آرامش به آن ها بدهد. از طرفی دیگر میل افراد به فضاهای خصوصی و نرفتن به پارک‌های شلوغ در داخل شهر این امکان را از افراد تقریبا گرفته است. به همین دلیل داشتن یک باغ یا فضای مناسب ایده جالبی برای افراد است.

این ایده را می‌توان در پشت بام ها نیز پیاده کرد، پشت بام ها تقریبا یک فضای مرده به حساب می‌آیند و کاربرد آنچنانی ندارند و امکان سازه‌های همانند باغچه های حیات خانه های قدیمی بسیار مستواند به کمک افراد بیاید.

این باغچه ها را باغ بان یا روف گاردن مینامند که طبق نظر و سلیقه افراد میتوان آن را در پشت بام‌ها احداث کرد تا کمی از مشکلات که گفته شد را حل کرد.

شاید به نظرتان عجیب بیاید اما نقش بام‌های سبز به قدری مثبت است که برخی شهرهای آمریکایی از ساختمان‌هایی که دارای چنین فضایی باشند، مالیات کمتری اخذ می‌کنند؛ زیرا این باغ‌ها در حد و اندازۀ خود به پالایش هوای آلودۀ شهرهای بزرگ کمک می‌کنند.

تهران وود پیشرو در صنعت ترمووود و احداث روف گاردن‌های متعدد باتجربه و کادری مجرب یکی از مجریان این کار می‌باشد، کارشناسان این شرکت مطلبی در مورد روف گاردن برایتان آماده کرده‌اند، در ادامه با ما همراه باشید.

روف گاردن یا باغ بام چیست؟

روف گاردن به تکنولوژی مدرنی که به وسیله سازه‌های چوبی، چمن‌ مصنوعی، گیاهان و درختچه‌های متنوع بر روی پشت بام‌ها، تراس‌ها و سقف آپارتمان‌ها اجرا می‌شود، در اصطلاح، روف گاردن یا بام باغ نامیده می‌شود، چنین باغ‌هایی در مقیاس بزرگ می‌توانند بر آب و هوا، محیط زیست منطقه تاثیر گذاشته و آن را بهبود بخشند.

برای ساختن روف گاردن یا باغ بام ، با توجه به شرایط  محوطه موجود و با انجام محاسبات مختلف و عملیات نقشه برداری دقیق و سپس انتخاب مواد مناسب و از همه مهم‌تر اجرای صحیح، می‌توان به محوطه شخصیتی خاص بخشید.

با توجه به پیشرفت شهرنشینی و حضور برج‌ها و ساختمان‌های بلند، فضاهای قابل دسترس برای محوطه سازی روز به روز، رو به کاهش می‌رود و نیاز به ساخت این فضاها تحت عنوان روف گاردن در فضاهای اندکی همچون بام‌ها و تراس‌ها بیش از پیش احساس می‌گردد.

استفاده مواد متناسب با انتخاب و شرایط ساختمان نیز همچنین خیلی مهم است که ساخت سازه با استفاده از چوب ترمووود یکی از بهترین گزینه ها است.

 

باغ بام

 

موارد یه کار گرفته شده در باغ بام

روف گاردن شامل مجموعه‌ای از گیاهان سبز، آبنما، آلاچیق، مبلمان باغی و سایر امکانات که بستگی به سلیقه فردی و مساحت موجود دارد.

انواع باغ بام یا روف گاردن

باغ بام‌‌ها را بر اساس سیستم اجرایی به سه دسته اصلی تقسیم می‌کنند:

  • سیستم گسترده (extensive)
  • سیستم متمرکز (intensive)
  • سیستم مدولار یا جعبه گیاه (planter box)
  • سیستم ترکیبی((synthetic

سیستم گسترده

سیستم گسترده یک نوع اجرای روف گاردن کم ارتفاع با ضخامت کم است، در اجرا این نوع باغ بام از یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق استفاده می‌شود.

سیستم گسترده را اکثرا برای محیط‌هایی به کار می‌برند که وزن مدنظر باشد. در این نوع بام چمن‌های نروژی بر روی بام‌های مسطح و شیبدار احداث می‌شود، توجه داشته باشید که در این نوع بام ها گیاهان در عمق 40 الی 100 میلی متر می‌توان استفاده کرد.

وزن بار در این سیستم نهایتا 50 تا 100 کیلو گرم برای هر متر مربع بیشتر در حالت اشباع می‌باشد، در مورد بام‌های شیبدار در اغلب مکان‌ها شیب توصیه شده 10 تا 20 درصد می‌باشد و در شیب حداکثر 30 درصد نیاز به استفاده از زه وار و ابزار های ضد فرسایشی وجود دارد.

سیستم متمرکز

برای سیستم متمرکز از واژه روف گاردن یا باغ بام استفاده می‌شود، این سیستم یک اجرا عمیق در باغ بام انجام می‌شود. این نوع باغ بام از گیاهان مختلفی تشکیل می‌شود و همانند یک پارک طراحی می‌شود.

در بعضی از موارد در این باغ بام‌ها درختان بزرگ نیز به کار می‌رود که این موضوع نیازمند تقویت اساسی سازه می‌باشد، این سیستم اکثرا نیاز‌های سازه‌ای جدید را در بام الزام می‌بخشد به ویژه برای بام‌هایی که رفت و آمد زیادی دارند.

سیستم مدولار یا جعبه گیاه

در این سیستم گیاه و محیط کاشت آن در جعبه‌های مخصوصی که تمام یا بیشتر روف گاردن را می‌پوشاند نگهداری می‌شود. در سیستم غیر مدولار محیط کاشت یک لایه پیوسته بر روی بام سبز می‌باشد.

در سیستم مدولار این محیط ناپیوسته هست. این مدل از بام سبز برای پروژه‌های مسکونی و ساختمان‌های متعارف مناسب بوده و در حال حاضر در شهرهای بزرگ بیشترین طرفدار را دارد.

سیستم ترکیبی

این نوع روف گاردن ترکیبی از دو سیستم گسترده و متمرکز است و دارای فواید دو بام ذکر شده‌ است، اما دارای ظرفیت بار بیشتری است. در عین حال سبز شدن در داخل پانل‌های گسترده سبک وزنی صورت می‌گیرد.

حتما بخوانيد: طراحی روف‌گاردن و نکات مربوط به روف‌گاردن ترمووود

ویژگی های ساخت و احداث روف گاردن چیست؟

روف گاردن معمولا در همه بام‌ها قابل اجرا است و اکثرا در هر زیست بومی با هر نوع آب و هوایی می‌توان از آن استفاده کرد. بام باغ‌ها یا همان فضای سبز  با خانه ها محیطی زیبا و با طراوت با توجه به سلیقه هر فرد به حساب می‌آید، محیطی است که می‌توان با استفاده از عایق آن را پوشاند و سیستم‌های زه کشی و آبرسانی در آن انجام داد.

فراهم آوردن بستر مناسب از خاک حاصلخیز، گونه های گیاهی متنوع با توجه به شرایط و اقلیم آب و هوایی منطقه کاشت، باغ بام محیطی مفرح و زیبا در ارتفاع با مناظری جالب برای شما فراهم می‌کند.

باغ بام در واقع محیطی برای ما فراهم می‌کند که در فضای گمشده و بدون کاربرد ساختمان بتوان از طبیعت لذت برد، بدون شک یکی از ایده‌های جالب و منحصر به فرد به منظور ارتقای سطح کیفی زندگی و همچنین افزایش ارزش بـنا و ساختمــان خواهـد بود.

از دیدگاه مهندسی سازه، طراحی ساختمان با بام باغ منجر به افزایش پایداری و مدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران می گردد.

 

روف گاردن

 

اثر روف گاردن بر دما چیست؟

روف گاردن‌ها در کاهش دما و تعدیل آب و هوای شهر‌ها بسیار تاثیرگذار است، اگر بتوان اکثر بام‌های یک شهر را دارای باغ بام و پوشش‌های گیاهی روی  بام‌ها کرد دمای شهر تا 12 درجه کاهش را تاثیر گذار خواهد بود، و بسیار مطلوب برای آب و هوای یک شهر به حساب می‌آید، با توجه به افزایش رو به رشد دمای کل کره‌ی زمین این ایده بسیار کارآمد و پر فایده می‌باشد.

ساختمان‌هایی که از باغ بام بر روی بام‌های خود استفاده می‌کنند از زیست بوم طبیعی و سرسبزی برای اکو سیستم و جهت زنبورها، پرندگان و برخی از حشرات نیز می‌باشد، که زیبایی دوچندانی به این فضای می‌بخشد.

برای ساخت روف گاردن از چه متریالی استفاده می‌شود؟

برای ساخت روف گاردن سعی می‌شود از مصالحی استفاده کنند که در عین مقاومت و زیبا بودن، وزن کمی هم داشته باشند. به طور مثال برای ساخت آلاچیق یا مبلمان ثابت به طور گسترده‌ای از ترمووود استفاده می‌کنند.

ترمووود همان چوب است که به روش خاصی خشک شده و مواد مغذی آن برای جانوران موذی از بین می‌رود، در نتیجه از چوب اصلی سبک‌تر و مقاوم‌تر است.

برای باغ بام از چه نوع خاک و گیاهانی استفاده می‌شود؟

روف گاردن نوع خاک و گیاهان استفاده شده در آن کاملا به شرایط جغرافیایی و جوی منطقه بستگی دارد و شما با مشاوره گرفتن از متخصص این کار باید گیاهانی را انتخاب کنید که مناسب شرایط آب و هوایی منطقه‌تان باشد و همچنین انتخاب مناسبی را داشته باشید.

اگر انتخاب مناسبی نداشته باشید هزینه و نگهداری از باغ بام و گیاهان موجود به طرز قابل ملاحظه‌ای بالا می‌رود و تلاش شما در بسیاری از موارد هم موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

باغ بام ها به غیر از زیبایی قرار است کیفیت مناسبی به محیط زندگی شما بدهد، اگر محل زندگی شما هوایی گرم و خشک دارد و میزان بارندگی در آن کم است، نباید گیاهانی را انتخاب کنید که به آب و رطوبت بالا نیاز دارند. چون آبیاری این گیاهان می‌تواند برای ذخایر آبی شهر و البته بودجۀ شما آسیب‌رسان باشد.

 

روف گاردن مدرن

 

مزایا و معایب روف گاردن

مزایای روف گاردن یا باغ بام در مطالب دیگر سایت شرکت تهران وود طراحی روف‌گاردن و نکات مربوط به روف‌گاردن ترمووود می‌توانید مطالعه کنید.

در صورتی که باغ بام به درستی احداث نشود یا مراقبت از آن به خوبی صورت نگیرد، می‌تواند معایبی هم داشته باشد. به طور مثال:

  • ممکن است پس از مدتی ریشۀ گیاهان به داخل مصالح سقف نفوذ پیدا کنند.
  • اگر مقاومت ساختمان پیش از احداث روف گاردن بررسی نشود، به مرور زمان ممکن است پی نشست کند.
  • امکان دارد مشکلات زهکشی به وجود بیاید.
  • امکان دارد در وسط بام حوضچۀ آب و شکم‌دهی سقف ایجاد شود.
  • ممکن است سقف ضخیم‌تر و سنگین‌تر از حد قابل قبول بشود.

 

باغ بام ایرانی

 

باغ بام مدرن

 

روف گاردن ایرانی

 

ساخت باغ بام

 

طراحی و ساخت روف گاردن

 

طراحی و ساخت باغ بام

 

کارشناسان شرکت تهران وود آماده‌اند تا با مشاوره رایگان در زمینه اجرای روف گاردن، چوب ترموود و محصولات ترمو شما را راهنمایی کنند. برای تماس با ما می‌توانید از طریق صفحه ارتباط با ما اقدام کنید.

 

[av_buttonrow alignment=’center’ button_spacing=’5′ button_spacing_unit=’px’ av_uid=’av-ljqki’ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”]
[av_buttonrow_item label=’تماس با ما’ link=’tel:09121234811′ link_target=” size=’large’ label_display=” title_attr=” icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-h5ysa’]
[/av_buttonrow]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و قیمت