مزایای ترموود

مزایای ترموود چیست؟ در چه مکان‌های می‌توانیم از چوب ترموو استفاده کنیم؟

از گذشته تا به امروز روش‌های زیادی برای استحکام بخشیدن بیشتر به چوب استفاده شده است مانند استفاده از مواد نفتی، پوشش‌های سلولزی، اقسام روغن‌ها ( حیوانی یا گیاهی)… اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر از مزایای ترموود بگوییم ترموود چیست؟ می‌توان گفت که ترموود جدیدترین و مقاوم‌ترین شیوه ساختن چوب برای استفاده در فضاهای باز است. چند سالی است که در بازار ایران چوب‌هایی به نام ترموود ورود پیدا کرده‌اند. از این چوب‌ها در فضای بیرونی و داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. از موارد استفاده از ترممود به طور مختصر می‌توان به کف پوش‌ها، نرده‌ها، حمام، سونا، زمین‌های بازی، پنجره‌ها، دیوارها و … نام برد.

مقاومت ترموود در برابر آفتاب و رطوبت از جمله مزایای ترموود

بنا به گفته‌ی تولید کنندگان این نوع چوب، با به کارگیری روش‌های خاص و فرآیندهای شیمیایی توانسته‌اند دوام چوب را افزایش دهند. ترموود در واقع چوبی است که در غیاب اکسیژن تحت دما و حرارت بالا ( بیش از ۱۸۰ درجه سانتی گراد) دستخوش تغییرات می‌شود. در واقع این حرارت داده شده باعث استحکام و تقویت موادی که دیواره‌ی سلول‌های چوب را می‌سازند می‌شود. و به صورت کلی چوب از استحکام و سختی بیشتری برخوردار خواهد بود. در صورتی که اکسیژن در محیط وجود داده باشد، حرارت دادن چوب باعث سوختن آن می‌شود. به همین دلیل است که اکسیژن را به وسیله‌ی پمپ‌هایی از محیط حرارت دهی جدا می‌کنند. همچنین دیگر روش‌هایی که امروزه انجام می‌شود، چوب را به وسیله گاز نیتروژن، بخار آب یا روغن داغ حرارت می‌دهند. چوب‌های ترمو مقاومت خوبی در مقابل شرایط نامساعد مانند رطوبت و آفتاب شدید دارند. الته اگر در مراحل فرآوری کردن این نوع چوب استانداردهای رایج رعایت شده باشد. ترموود بخاطر مقاومت بالا در برابر در برابر آفتاب و رطوبت بیشتر در نمای ساختمان استفاده می‌شود. البته همان طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، می‌توان از ترموود در سونا هم استفاده کرد.

پیشنهاد مشاهده: مقایسه ترموود با چوب معمولی

 

فرآیند ترموود

ترموود چگونه ساخته می‌شود؟

ساختن چوب ترمو به این صورت است که با استفاده از گرما دهی در شرایط زمانی و رطوبتی مناسب و مشخص، مقاومت چوب را افزایش می‌دهند به دنباله‌ی این کار، تغییر ساختار شیمیایی چوب استحکام و مقاوت چوب را در مقابل پوسیدگی بیشتر می‌کند. این عملیات در سه مرحله انجام می‌شود:
۱- با استفاده از گرما و بخار در کوره‌های مخصوص، دمای چوب را به حدود ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسانند.
۲- به صورت تساعدی و در مدت زمان ۶ ساعت دما را به ۱۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد افزایش می‌دهند در این مرحله رطوبت چوب کاملا از بین می‌رود.
۳- و در مرحله سوم طی دو تا سه ساعت دما را به ۲۵۵ درجه‌ی سانتی گراد می‌رسانند که البته این دما بستگی به نوع چوب دارد که حدود دو تا سه ساعت این فرآیند ادامه پیدا می‌کند.
در تمامی این مراحل از بخار برای جلوگیری از سوختن و یا ترک برداشتن چوب استفاده می‌شود. همچنین در تمامی مراحل کنترل مداوم صورت می‌گیرد تا به هیچ عنوان چوب نسوزد یا به زغال تبدیل نشود. در ادامه‌ی کار پس از گذشت ۲۴ ساعت از شروع بخار دهی و گرمادهی، دمای مخزن را به آرامی کم می‌کنند که این کاهش دما با استفاده از آب پاشی صورت می‌گیرد. در نهایت ترموود پس از گذشت ۴۲ ساعت آماده است. لازم به ذکر است که بگوییم، چوب‌های ترمو با دو علامت اختصاری D و S  شناخته می‌شوند. در گروه S تغییر ابعاد با توجه به میزان ۶ الی ۸ درصد خواهد داشت و همچنین چوب‌های سری D بین ۵ الی ۶ درصد امکا دارد تغییر ابعاد و یا تورم داشته باشد.

از بین رفتن میکروب‌ها و قارچ‌ها در ترموود:

در مرحله‌ی حرارت دادن چوب، دماعی بالایی که به آن اعمال می‌شود، موجب شکست سلولزی و تجزیه اسید و خروج صمغ و رزین چوب شده تا محیط رشد قارچ و حشرات و ریز ارگانیسم‌ها از بین برود. که این خود یکی از مزایای ترموود در فناوری این نوع چوب می‌باشد.

نحوه‌ی انتخاب ترموود مناسب

حال که درباره‌ی ترموود توضیحاتی داده شده، شاید برای خیلی‌ها این سوال به وجود بیاید که چگونه ترموود مناسب و خوب را تشخیص دهیم. برای شناسایی و انتخاب ترموود مناسب باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید:

۱- تراکم ترموود

همیشه به یاد داشته باشید که هرچقدر تراکم چوب بالاتر باشد، به همان میزان مقاومت چوب هم افزایش پیدا می‌کند. همچنین توجه داشته باشید که وزن چوب ترمو بسیار سبک‌تر از چوب‌های معمولی دیگر است. و این تفاوت وزن چوب ترمو در مقایسه با گونه‌های سوزنی برگ و چوب نرم بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

۲- ضخامت پروفیل

پروفیل یعنی متریال کاملا ایده آل که جهت استفاده در مناطقی که در برابر نور، سرما، رطوبت و … قرار دارند. در انتخاب ترموود مناسب باید توجه داشته باشید که حداقل ضخامت پروفیل ترموود ۲ سانتی متر بوده و ضخامت کمتر از این عدد پیشنهاد نمی‌شود.

۳- برند معتبر

ترموود هم مانند چوب‌های دیگر در برابر اشعه‌ی آفتاب تاثیر پذیر است. به عبارتی نمی‌توانید از یک چوب ترمو خام انتظار داشته باشید که در مقابل نور آفتاب و رطوبت مقاومت ۱۰۰ درصدی داشته باشد پس باید از پوشش‌های مخصوص چوب برای افزایش عمر آن استفاده کنیم. البته این تغییر رنگ هم نباید سریع صورت بگیرد، وقتی ما از تغییر رنگ صحبت می‌کنیم باید مدت زمان این تغییر حداقل بعد یک سال باشد. اما در برخی مواقع مشاهده شده است که شرکت‌ها به واسطه تکمیل نکردن فرآیند تولید، چوب‌های نامرغوب را وارد بازار می‌کنند. و مشتری شاهد خواهد بود که بعد از کمتر از یک ماه نصب چوب، تغییر رنگ شدید صورت می‌پذیرد. به همین علت است که توصیه می‌کنیم از شرکت‌های معتبر برای خرید ترموود استفاده کنید. همچنین از فروشنده‌ها بخواهید از لحاظ کیفیت و ماندگاری چوب آن را ضمانت کنند. بدیهی است که برندهای معتبر آرامش خاطر از کیفیت را برای مشتری به همراه خواهد داشت.

۴- بررسی نمونه پروژه‌های اجرا شده توسط عرضه کننده‌ی ترموود

لازم است قبل از خریداری ترموود مورد نظرتان حتما پروژه‌هایی که قبلا توسط عرضه کننده اجرا شده است را بررسی و مشاهده کنید. همچنین این را هم در نظر بگیرید که چه کسانی از این فروشنده خریداری کرده است و میزان رضایت آن‌ها تا چه اندازه است.

ویژگی‌های ترموود

ویژگی‌ها و مزایای ترموود

از آنجایی که چوب ظاهری طبیعی و زیبا داشته، امروزه  چوب ترموود رقیب قدرتمندی برای همتایان خود محسوب می‌شود. و افراد زیادی ترجیح می‌دهند به جای ساخت و ساز با فولاد، بتن و آجر، از چوب استفاده کنند. البته چوب‌های مختلف اگر از لحاظ شیمیایی دچار تغییراتی شده باشند، دیگر طبیعی نیستند. اما در مراحل فرآیند سازی و تولید چوب‌های ترمو از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود، و همان طور در قسمت چگونگی تولید چوب ترمو توضیح دادیم فقط از حرارت در این فرآیند استفاده می‌شود. امروزه با آلودگی‌های محیط زیست، طبیعی بودن مصالح ساختمانی یک امتیاز و مزیت به شمار می‍رود. که این مورد یکی از مهم‌ترین دلالیل انتخاب ترموود است. در ادامه قصد داریم به چند مورد از مهم‌ترین ویژگی‌ها چوب ترمو اشاره نماییم.

مقاوم در برابر حرارت
آزمایش‌هایی که در طول ساخت ترموود انجام می‌شود، موجب کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی دریافت حرارت، در مقایسه با چوب‌های معمولی می‌شوند. در نتیجه مقاومت چوب‌های ترموو در برابر حرارت بیشتر می‌شود. و این مورد یکی از بهترین ویژگی‌ها و مزایای ترموود است که به موجب آن از این چوب در محیط‌های بیرونی، کف پوش، نمای ساختمانی، استفاده برای درب و پنجره، سونا، نرده، زمین بازی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه چوب‌های ترموود کاربرد بیشتری نسبت به چوب‌های معمولی دارند.

مناسب برای هر نوع آب و هوایی
یکی دیگر از مزایای ترموود، مقاومت و ماندگاری این چوب در شرایط آب و هوایی مختلف است. با توجه به این که این چوب در دمای بالایی فرآیند می‌شود. مواد مغذی درون چوب از بین میرود و همین امر موجب می‌شود که چوب دیگر محل مناسبی برای انواع مختلف قارچ‌ها که باعث تخریب چوب می‌شوند نباشد. و این چوب دیگر قارچی نخواهد داشت که زود تخریب شود و تغییر شکل دهد.

غیر رسمی و غیر شیمیایی بودن چوب‌های ترموود
از دیگر ویژگی های دیگر این نوع چوب این است که کاملا با روش‌های طبیعی ساخته می‌شود و هیچ مواد شیمیایی و اضافی به افزوده نمی‌گردد. همان طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، این چوب در فرآیندی با بخار و حرارت تولید می‌شود. که این بخار به عنوان گازی محافظ عمل می‌کند و مانع از جدا شدن بافت‌های چوب ترموود و آسیب رساندن به آن در طول زمان می‌شود.

عدم واکنش در برابر رطوبت
بعد از این که چوب در مراحل تولید شدن با دمای بالا فرآوری می‌شود، رطوبت آن به کم‌ترین حد ممکن یعنی چیزی حدود ۴ تا ۶ درصد کاهش پیدا می‌کند. رطوبتی که در چوب ترموود وجود دارد تقریبا می‌توان گفت که نصف حالت یک چوب در حالت طبیعی است. یکی از ویژگی‌های چوب ترموود، یعنی عدم واکنش در برابر رطوبت، در همین فرآیند ایجاد می‌شود. این ویژگی موجب می‌شود چوب ترموود شکل ظاهری خود را از دست ندهد و در حفظ شدن ظاهر، به مراتب بسیار بهتر از چوب‌های معمولی است.

بدون ضمغ بودن چوب
در فرآیند تبدیل و تولید چوب ترموود، در اثر حرارت مناسب ضمغ داخل چوب از بین می‌رود. درنتیجه صمغی در چوب وجود نخواهد داشت و در دمای بالا صمغ از چوب ترشح نمی‌کند. از دیگر مزایای ترموود به طور مختصر می‌توان به، یکنواخت بودن رنگ، وزن پایین‌تر نسبت به چوب‌های دیگر و غیره اشاره کرد.

استفاده از چوب در نمای داخلی

استفاده از ترموود در نمای داخلی ساختمان

ظاهر زیبای ترموود و طبیعی بودن آن و همچنین مزایای ترموود از دلایل انتخاب آن توسط مشتریان برای دکوراسیون داخلی خانه است. از مهم‌ترین کاربردهای این نوع چوب در نمای داخلی ساختمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
استفاده از آن برای زمین بازی
استفاده از ترموود برای پارکت‌ها
استفاده از ترموود برای نرده‌ها
سونا و ساخت اسباب اثاثیه داخل خانه
در زمان استفاده از ترموود دقت داشته باشید که رنگ‌های مختلف برای ترموود موجود است. اگرچه این نوع چوب در کارخانه توسط مواد شیمیایی رنگ زده نمی‌شود اما عواملی مانند مدت زمان حرارت دیدن، میزان حرارت و همچنین نوع چوب در آن تاثیر گذار است. به طور کلی هر چقدر حرارت بیشتر باشد چوب تیره‌تر خواهد شد. در موارد خاص یا به درخواست خود مشتری ممکن است این چوب را رنگ کنند یا آن را جلا دهند تا مقاومت و ماندگاری چوب ترموو بیشتر شود. لازم به ذکر است که بگوییم اگر چوب رنگ نشود، به مرور زمان و به صورت طبیعی رنگ آن به سمت نقره‌ای خواهد رفت که البته این رنگ هم طرفداران مخصوص به خودش را دارد.

استفاده از ترموود در نمای خارجی ساختمان

با توجه به گسترش معماران به طراحی مدرن، کاربرد ترموود در نمای خارجی ساختمان‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. در گذشته و در مناطقی که درختان بیشتری وجود داشت از چوب برای ساخت خانه خودشان استفاده می‌کردند، ولی در زمان حال با بازگشت استفاده از چوب در طراحی معماری باعث شده است، معماران با تلفیقی از طراحی مدرنیته و گذشته، گرمای بیشتری به نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها ببخشند.

پیشنهاد مشاهده: استفاده از ترموود در نما و نحوه‌ی مراقبت آن

چوب جلوه‌ای طبیعی می‌بخشد و استفاده از آن در نمای ساختمان بسیار مجذوب کننده است. با توجه به استفاده از مصالح شیمیایی، غیرطبیعی و نوین استفاده از چوب در طراحی نمای ساختمان می‌تواند طراحی را با طبیعت پیوند دهد. با وجود این که با پیشرفت جوامع بسیاری از مصالح نوین وارد بازار شدند ولی همچنان استفاده از چوب برای استفاده از مصارف داخلی و نمای خانه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

استفاده از چوب در نمای خارجی

نکاتی درباره‌ی استفاده از ترموود در نمای خارجی ساختمان

چوب دارای تنوع رنگ‌بندی‌های مختلف و دارای طیف و بافت چشم نوازی می‌باشد. لازم به ذکر است گفته شود، پر کاربردترین نوع چوب در استفاده از نما و کف سازی چوب درخت سنوبر و کاج و همچنین سرو می‌باشد. معمولا محصولات چوبی که برای سقف یا بام ساختمان استفاده می‌شود، چوب سدر می‌باشد به این علت که چوب سدر به طور طبیعی در مقابل آفتاب و بارندگی از سایرین چوب‌ها مقاوم‌تر می‌باشد. البته از روش‌های مختلفی می‌توان برای افزایش مقاومت و ماندگاری چوب استفاده کرد.

سخن نهایی
در دنیای امروزه با توجه به پیشرفت در تولید مصالح مختلف، ترموود یکی از مصالح مهندسی شده ساختمانی به شمار می‌آید که در سال‌های اخیر استفاده از آن در مکان‌های مختلف و ابعاد بزرگتر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. در این مقاله سعی بر این داشته‌ایم که به اکثریت سوالات مشتریان در رابطه با مزایای ترموود پاسخ دهیم. اگر شما هم برای مدرنیته و طبیعی کردن مصالح محل زندگی یا محل کار و … تصمیم به استفاده‌ از ترموود گرفته‌اید همین حالا می‌توانید با مشاورین متخصص تهران وود تماس بگیرید و با دریافت مشاوره‌ی رایگان از راهنمایی‌های کارشناسان استفاده نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *